Jak diagnozowana jest łuszczyca? [FAQ]

Poniżej wpis z cyklu „najczęściej zadawane pytania” (ang. Frequently Asked Questions w skrócie FAQ). Tym razem pod lupę bierzemy kolejne z najczęściej wyszukiwanych w Google haseł w kontekście łuszczycy – a mianowicie „Jak diagnozowana jest łuszczyca?”.

Łuszczyca jest diagnozowana przez lekarza na podstawie kilku czynników, w tym wywiadu medycznego, badania fizycznego oraz ewentualnie wyników badań laboratoryjnych. Oto kilka kroków, które mogą być wykorzystane w procesie diagnozowania łuszczycy:

  1. Wywiad medyczny: Lekarz może zapytać o historię choroby, w tym o objawy, takie jak występowanie czerwonych, łuszczących się plam, świąd, ból czy uczucie palenia skóry. Pytania mogą również dotyczyć czynników ryzyka, takich jak historia rodziny z łuszczycą, stres czy urazy skóry.
  2. Badanie fizyczne: Lekarz dokładnie obejrzy skórę pacjenta, szukając charakterystycznych zmian łuszczycowych. Te mogą obejmować czerwone plamy pokryte srebrzysto-białymi łuskami, które mogą być suche, swędzące lub bolesne.
  3. Biopsja skóry: W niektórych przypadkach lekarz może zlecić biopsję skóry, aby potwierdzić diagnozę. Polega to na pobraniu małego fragmentu skóry do badania pod mikroskopem, aby potwierdzić obecność charakterystycznych zmian związanych z łuszczycą.
  4. Badania laboratoryjne: Lekarz może również zlecić badania krwi w celu wykluczenia innych chorób, które mogą przypominać objawy łuszczycy lub mogą być z nią związane.

Po zebraniu wszystkich informacji lekarz będzie mógł postawić diagnozę łuszczycy i omówić z pacjentem opcje leczenia oraz zarządzić dalsze postępowanie.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.