Jak przebiega COVID-19 u Łuszczyków?

Z wiadomości jakie otrzymujemy od czytelników bloga wynika, iż wielu z was interesuje się przebiegiem korona wirusa COVID-19 u osób z łuszczycą. A o ile wcześniej niewiele było wiadomo na ten temat, to pierwsze wnioski  ze światowego badania PsoProtect Psoriasis & COVID-19 nastrajają optymizmem.

Dokonano pierwszej analizy zgłoszeń do rejestru PsoProtect dotyczących przebiegu korona wirusa u Łuszczyków. Wyniki wskazują, że większość osób z łuszczycą przyjmujących leki wpływające na układ odpornościowy wyzdrowiała z COVID-19. Naukowcy odkryli także, że ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i hospitalizacji było podobne do populacji ogólnej. Można sądzić, że czynnik ryzyka u chorych na łuszczycę nie był większy.

Spośród 374 pacjentów zgłoszonych przez klinicystów z 25 krajów, 71% otrzymywało leki biologiczne, 18% niebiologiczne, a 10% nie otrzymywało leków ogólnych stosowanych w łuszczycy. 348 (93%) całkowicie wyzdrowiało z COVID-19, 77 (21%) było hospitalizowanych, a 9 (2%) zmarło. Zwiększone ryzyko hospitalizacji było związane ze starszym wiekiem, płcią męską, grupą etniczną inną niż biała i współistniejącą przewlekłą chorobą płuc. Hospitalizacja była częstsza u chorych stosujących niebiologiczne leczenie systemowe niż leki biologiczne. Nie stwierdzono istotnych różnic między klasami leków biologicznych.

Pełna treść opracowania dostępna jest pod adresem: https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(20)31413-5/pdf

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.