Łuszczyca a wyniki położnicze podczas terapii lekami biologicznymi

Na łamach Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology opublikowana została krótka publikacja dotycząca wpływu leczenia biologicznego łuszczycy u pacjentek, które w momencie stosowania poczęły dziecko.

Włoscy lekarze z pięciu ośrodków retrospektywnie ocenili wpływ ekspozycji na leczenie biologiczne (adalimumab, etanercept, infliximab, secukinumab, ustekinumab) łuszczycy pacjentek w ciąży. Naukowcy zidentyfikowali dwanaście takich kobiet, w sumie czternaście ciąż. Pacjentki były poddane leczeniu biologicznemu średnio 35 ± 24 miesięcy w momencie zajścia w ciąży. W momencie wykrycia ciąży wszystkie pacjentki poza jedną przerwały leczenie biologiczne. Ta jedna z pacjentek ze względu na bardzo ciężką postać łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów rozpoczęła leczenie certolizumabem.

U ośmiu spośród dwunastu pacjentek choroba zaostrzyła się w czasie ciąży. Spośród czternastu ciąż, dziesięć zakończyło się sukcesem położniczym jedna poronieniem, dwie aborcją na życzenie, a jedna ciąża nadal trwała w trakcie pisania publikacji. W żadnym z przypadków nie odnotowano u noworodków wad wrodzonych, ani żadnych istotnych chorób. Ponadto, nie zauważano, aby dotychczasowy rozwój dzieci (najmłodsze 2 miesiące, najstarsze 12 lat) odbywał się w sposób nieprawidłowy.

Doniesienie sugeruje, że stosowanie leczenia biologicznego u pacjentek z łuszczycą w trakcie poczęcia dziecka nie ma wpływu na wyniki położnicze. Jest to jednak doniesienie ograniczone ze względu na opis nielicznych przypadków.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.