Chorzy na łuszczycę często są stygmatyzowani, wielu z nich ze względu na specyfikę choroby cierpi na depresję, oraz inne choroby współistniejące. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie dla Łuszczyków opieki koordynowanej – zwracali uwagę eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS.
Gdyby pacjenci mogli korzystać z koordynowanej opieki zdrowotnej, to to ułatwiłoby proces terapeutyczny oraz zagwarantowałoby sukces, który przełożyłby się na lepsze leczenie łuszczycy – tłumaczyła Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. – Naszych badanych zapytaliśmy o to, na ile brak koordynacji jest dla nich uciążliwy. Większość pacjentów nie jest zadowolona z obecnego stanu leczenia i brak koordynacji jest dla nich dodatkowym, znacznym obciążeniem – dodała.
Eksperci zgromadzeni na konferencji wskazali, iż centralną rolę koordynującą nad pacjentem z łuszczycą powinien pełnić dermatolog. „Jeśli ma on kontakt z innymi specjalistami, to ja mam poczucie, że dużo pozostaje w rękach lekarza”. Podczas dyskusji wskazano, iż rolę koordynatora mógłby pełnić także lekarz POZ, specjaliści natomiast mogliby mieć funkcję konsultacyjną.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.