Opieka koordynowana dla pacjentów z łuszczycą

Chorzy na łuszczycę często są stygmatyzowani, wielu z nich ze względu na specyfikę choroby cierpi na depresję, oraz inne choroby współistniejące. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie dla Łuszczyków opieki koordynowanej – zwracali uwagę eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS.

Gdyby pacjenci mogli korzystać z koordynowanej opieki zdrowotnej, to to ułatwiłoby proces terapeutyczny oraz zagwarantowałoby sukces, który przełożyłby się na lepsze leczenie łuszczycy – tłumaczyła Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. – Naszych badanych zapytaliśmy o to, na ile brak koordynacji jest dla nich uciążliwy. Większość pacjentów nie jest zadowolona z obecnego stanu leczenia i brak koordynacji jest dla nich dodatkowym, znacznym obciążeniem – dodała.

Kwestia koordynowanej opieki nad chorymi na łuszczycę, została poruszona na debacie „Organizacja kompleksowej opieki zdrowotnej nad pacjentami z łuszczycą” zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę.

Eksperci zgromadzeni na konferencji wskazali, iż centralną rolę koordynującą nad pacjentem z łuszczycą powinien pełnić dermatolog. „Jeśli ma on kontakt z innymi specjalistami, to ja mam poczucie, że dużo pozostaje w rękach lekarza”. Podczas dyskusji wskazano, iż rolę koordynatora mógłby pełnić także lekarz POZ, specjaliści natomiast mogliby mieć funkcję konsultacyjną.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

 

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *