Problemy z diagnozą Łuszczycowego Zapalenia Stawów

„Dermatolodzy często miewają problemy, w rozpoznaniu łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS). Lekarze skupiają uwagę na zmianach skórnych, i nie pytają pacjentów o dolegliwości bólowe stawów, o których często pacjenci sami zapominają, lub też nie wiedzą, że należy o nich powiadomić lekarza. Lekceważenie przez pacjentów i lekarzy dolegliwości bólowych w stawach, wpływa na opóźnienie rozpoznania ŁZS nawet o kilka lat.” – sugeruje prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, z UM w Łodzi.

Blisko 40 proc. procent chorych na łuszczycę może jednocześnie cierpieć na łuszczycowe zapalenia stawów, dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja lekarza, w przypadku pacjenta z łuszczycą skarżącego się na bóle stawów. Specjaliści powinni przede wszystkim zadawać pacjentom pytania, a sami chorzy nie mogą bagatelizować żadnych objawów, szczególnie bólowych. Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, ale w rozwoju choroby ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Do głównych objawów należy obrzęk i bolesność stawów, także drobnych stawów międzypaliczkowych, rąk i stóp, pacjenci mogą zgłaszać bóle kręgosłupa, stawów biodrowo-krzyżowych, sztywność stawów, szczególnie nasilone w godzinach rannych. Przy postępującym procesie chorobowym pojawiają się także deformacje stawów, które nie pozwalają choremu na normalne funkcjonowanie, doprowadzając nierzadko do inwalidztwa.

Łuszczyca to choroba całego organizmu. Głównie dotyczy stawów i skóry, ale predysponuje pacjentów także do rozwoju innych chorób. Są to choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość. Chorzy na ŁZS często mają także problemy psychiczne, depresję i myśli samobójcze. Wynikają one przede wszystkim z ich wyglądu. Zmiany skórne, obrzęk stawów są nieestetyczne i zwracają uwagę innych ludzi co wpływa na stygmatyzację pacjentów. Częsta absencja w pracy, problem z socjalizacją sprawiają, że chorzy zamykają się w domu, przestają wychodzić, tracą kontakt z innymi ludźmi i zamykają się w sobie. Nieleczone łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą postępującą, powoduje destrukcję stawów, z czasem może wyłączyć całkowicie pacjenta z normalnego życia, uniemożliwić mu chodzenie, wykonywanie codziennych czynności. Dlatego tak ważna jest diagnostyka tej choroby we wczesnym stadium. Osoby, u których pojawiły się oprócz zmian łuszczycowych dolegliwości bólowe powinny to jak najszybciej zgłosić swojemu lekarzowi, a specjalista w takim przypadku musi jak najszybciej wykonać badania w kierunku łuszczycowego zapalenia stawów.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.