Uszkodzenia skóry zwiększają ryzyko poważnych chorób [BADANIA]

Uszkodzenia skóry powstające m.in. w wyniku łuszczycy to nie tylko kwestia defektu kosmetycznego. Z najnowszych badań opublikowanych w „New Scientist” wynika, że uszkodzenia skóry zwiększają także ryzyko poważnych chorób i przyspieszają starzenie się.

„Skóra jest największym organem naszego ciała i ma ogromny wpływ na nasz organizm” – zauważa prof. Wendy Bollag z Augusta University w stanie Georgia w USA. Specjalistka jest fizjologiem i zajmuje się działaniem różnych substancji, takich jak hormony, czynniki wzrostu i cytokiny. Twierdzi, że zmiany w skórze mogą niekorzystnie modyfikować ich wydzielanie, a to odbija się na całym organizmie.

Prof. Peter Michael Elias, dermatolog z University of California, tłumaczy, że pod wpływem łuszczycy komórki skóry próbują naprawić powstałe uszkodzenia, jednak przy okazji aktywizują cytokiny, substancje uruchamiające procesy zapalne. „Celem takiego stanu zapalnego jest uaktywnienie sytemu immunologicznego, by wzmóc procesy naprawcze powstałych uszkodzeń” – dodaje. Nie zawsze jednak wywołuje to dobre skutki, a jeśli przechodzi w stan przewlekły, staje się dla organizmu szkodliwe.

U osób starszych we krwi częściej występuje podwyższony poziom cytokin, co z kolei sprzyja demencji, zapaleniu stawów oraz cukrzycy typu 2. Zdarza się też sarkopenia objawiająca się spadkiem siły mięśniowej, czego skutki jest pogarszająca się sprawność fizyczna oraz częstsze upadki i urazy.

edług prof. Richarda Gallo z University of California w San Diego stanom zapalnym skóry często towarzyszą choroby zapalne jelit. Z jego badań na myszach wynika, że na skutek uszkodzenia lub infekcji skóry u tych zwierząt wydzielany jest hyaluronan, który z kolei wnika do jelit i wywołuje w nich reakcje immunologiczną.

Inne badania wykazały, że uszkodzenia i stany zapalne skóry mogą skutkować utratą masy kostnej i zwiększają ryzyko choroby Alzheimera. Skuteczne leczenie tych nieprawidłowości skórnych zmniejsza jednak ryzyko innych schorzeń. Prof. Gallo podaje przykład łuszczycy. „Leczenie tego schorzenia sprawia, że wśród pacjentów jest mniej zawałów serca” – zaznacza.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.