Leczenie chorób współwystępujących z łuszczycą [aktualizacja wytycznych]

W poprzednim wpisie wspominaliśmy o aktualizacji wytycznych leczenia biologicznego łuszczycy w USA. Autorzy artykułu podają także zaktualizowane wytyczne dla leczenia chorób współwystępujących z łuszczycą.

Nowe wytyczne cechuje systemowe podejście do łuszczycy i wskazują na potrzebę badania wszystkich chorób współistniejących, a także współpracy z kardiologami i lekarzami pierwszego kontaktu.

Wytyczne dotyczące chorób współistniejących zalecają przesiewowe badanie pacjentów z łuszczycą pod kontem łuszczycowego zapalenia stawów, i i informowanie pacjentów o związku między łuszczycą a łuszczycowym zapaleniem stawów (podkreślono robienie tego podczas każdej wizyty).

Wytyczne wskazują również, iż pacjenci z łuszczycą powinni poddać się ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego (w tym badaniu przesiewowemu nadciśnienia, cukrzycy i hiperlipidemii). Pacjenci powinni być poinformowani o zwiększonym ryzyku wystąpienia zespołu metabolicznego, oraz o ocenie stanu ich zespołu metabolicznego przez odpowiedniego lekarza.

Autorzy aktualizacji wskazują także, że pacjenci z łuszczycą powinni być poinformowani o możliwym związku między łuszczycą a lękiem i depresją. Winni zostać również natychmiast skierowani do odpowiedniego specjalisty, jeśli pojawią się u nich jakiekolwiek objawy psychotyczne (lęk, depresja lub myśli samobójcze).


Autorzy opracowania zwracają także uwagę na wpływ palenia papierosów na nasilenie objawów łuszczycy.

W wytycznych wspomniano także o tym, że zarówno palenie papierosów, jak i spożywanie alkoholu, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ciężkiej łuszczycy, dlatego pacjenci powinni być regularnie informowani również o tych zagrożeniach.


Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.