Przyczyny występowania łuszczycy: dziedziczność

Ogólnie o przyczynach występowania łuszczycy pisaliśmy w poprzednim wpisie na blogu. Wskazaliśmy na główne przyczyny, czas na doprecyzowanie tematu. Tym razem zajmiemy się dziedzicznością, jako jedną z głównych przyczyn występowania łuszczycy.

Dziedziczność w przypadku łuszczycy odnosi się do predyspozycji genetycznych do jej wystąpienia. Osoby, które mają bliskich krewnych (np. rodziców, rodzeństwo) cierpiących na łuszczycę, mają większe ryzyko również zachorowania na tę chorobę. Istnieją pewne geny związane z układem odpornościowym, które mogą predysponować do rozwoju łuszczycy.

Najbardziej znanym związkiem z łuszczycą jest gen HLA (antygen leukocytów człowieka). W obrębie locus HLA na chromosomie 6 znajduje się wiele wariantów genetycznych związanych z różnymi typami łuszczycy. Określone allelomorfizmy HLA mają związek z podwyższonym ryzykiem wystąpienia łuszczycy.

Jednak dziedziczność nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozwinięcie łuszczycy. Choroba wymaga wystąpienia szeregu czynników środowiskowych i immunologicznych, które współdziałają z predyspozycją genetyczną. Niekiedy osoba może być genetycznie predysponowana do łuszczycy, ale choroba może się nie rozwinąć, jeśli nie zostaną wystawione na określone bodźce środowiskowe.

Podsumowując, dziedziczność odgrywa rolę w występowaniu łuszczycy, ale sama w sobie nie jest jedynym wystarczającym czynnikiem. Genetyczna predyspozycja musi być zwykle połączona z czynnikami środowiskowymi, aby choroba się rozwijała. Rozumienie tych czynników może pomóc w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu łuszczycą.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.