Szybka diagnoza kluczem do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów

Największą grupę chorób autoimmunologicznych, które mogą prowadzić do niepełnosprawności i do wykluczenia społecznego, zawodowego, stanowią choroby zapalne stawów. Oprócz RZS zalicza się tu m.in. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Jak wyjaśnia dr Marcin Stajszczyk, kierownik Oddziału Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu, przewlekłe autoimmunologiczne choroby zapalne zajmują po chorobach onkologicznych i chorobach układu sercowo-naczyniowego trzecie miejsce, jeżeli chodzi o zachorowalność i śmiertelność w krajach rozwiniętych. Jest to duża grupa chorób, która nie ogranicza się do jednej specjalizacji medycyny. „Niewłaściwie lub zbyt późno leczone choroby autoimmunologiczne mogą prowadzić do niepełnosprawności oraz do wykluczenia zawodowego i społecznego” – podkreśla specjalista.

Dr Marcin Stajszczyk wyjaśnia, że w przypadku autoimmunologicznych chorób zapalnych bardzo ważna jest szybka diagnoza. W chorobach zapalnych stawów leczenie powinno być wdrożone w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia objawów, takich jak ból, obrzęk i sztywność stawów. Wówczas jest szansa na zahamowanie destrukcji stawów i remisję choroby. „Dlatego tak istotne jest dobre funkcjonowanie poradni szybkiej diagnostyki reumatologicznej, o które Polskie Towarzystwo Reumatologiczne walczy od lat czy poradni dedykowanych innym zapalnym chorobom autoimmunologicznym” – powiedział ekspert.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.