Kontynuując cykl „Podstawy łuszczycy” rozwijamy wątek refundacji leczenia biologicznego łuszczycy w Polsce. Tym razem wskażemy zakres refundowanych leków biologicznych, wyjaśnimy ile trwa leczenie refundowane i jak jest z jego dostępnością dla dzieci. Zapraszamy do czytania i komentowania!
Na wstępie warto wspomnieć, że wszystkie leki dostępne dla pacjentów objętych programem są w pełni refundowane a więc bezpłatne. W ramach programu B.47 (ważne; nie jest to jedyny program refundacji leków biologicznych na łuszczycę) refundowane są następujące leki biologiczne:
- Inhibitory TNF-α: adalimumab, etanercept, infliksymab, certolizumab pegol
- Inhibitory IL-12/23: ustekinumab
- Inhibitory IL-17: sekukinumab, iksekizumab, brodalumab, bimekizumab
- Inhibitory IL-23: guselkumab, ryzankizumab, tyldrakizumab.
Czas trwania refundowanego leczenia biologicznego łuszczycy w Polsce.
Od 1 marca 2023 roku zniesiono administracyjne ograniczenia dotyczące czasu trwania leczenia biologicznego. Obecnie terapia trwa do momentu podjęcia przez lekarza prowadzącego decyzji o jej zakończeniu, co może nastąpić w przypadku osiągnięcia remisji lub wystąpienia działań niepożądanych.
Dostępność dla dzieci.
Od 1 marca 2023 roku program B.47 został rozszerzony o możliwość leczenia dzieci od 4. roku życia. Dodatkowo, od stycznia 2025 roku refundacją objęto leczenie biologiczne dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry od 6. miesiąca życia.