O fototerapii w leczeniu łuszczycy pisaliśmy na łamach bloga już kilkukrotnie. Najnowsza opinia Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego potwierdza wysoką skuteczność takiej formy terapii.
Jak zauważa autor rekomendacji, fototerapia i fotochemoterapia to uznane i przydatne metody leczenia wielu chorób skóry. Jeśli są one prawidłowo prowadzone, mogą być wysoce skuteczne u chorych na dermatozy podatnych na fototerapię lub fotochemoterapię UV w tym łuszczycę właśnie. Objawy niepożądane występują niezwykle rzadko. Wadą tych metod w Polsce jest ich mała dostępność poza dużymi ośrodkami dermatologicznymi.
W fototerapii dermatologicznej sugerowane jest wykorzystywanie następujących typów promieniowania świetlnego: UVB szerokopasmowe, monochromatyczne wąskopasmowe UVB, UVB laserowe, UVA w połączeniu z psoralenami – PUVA, UVA1, światło widzialne, monochromatyczne światło w zakresie pasm widzialnych: fiolet, niebieski, zielony, żółty, czerwony, głęboka czerwień, podczerwień.
W fototerapii i fotochemoterapii należy korzystać z aparatury emitującej następujące długości promieniowania: UVB 311, UVB 313, UVB 308, UVA 320–400 nm z pikiem 365 nm i UVA1 o długości 340–400 nm. Najczęściej w Polsce stosowane jest promieniowanie UVB 311 i UVA 320–400 mm.
Pełną rekomendację PTD na temat stosowania fototerapii znajdziecie pod linkiem: http://www.termedia.pl/Fototerapia-i-fotochemoterapia-w-dermatologii-Rekomendacje-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,37312,1,0.html
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.