Kosaciec różnobarwny czyli Iris versicolor, jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie, jako środek moczopędny i przeczyszczający. Część przekazów sugeruje również, iż Kosaciec, działa w sposób łagodzący na problemy skórne, w tym egzemę oraz łuszczycę.
Kosaciec różnobarwny to odmiana irysów rosnąca na wilgotnych łąkach, bagnach i wzdłuż brzegów strumieni w północnych częściach Ameryki Północnej, jest jednak powszechnie dostępny w większości polskich kwiaciarni. Kosaciec ma delikatny, ale swoisty zapach, a także ostry, nieprzyjemny smak. W przypadku użycia wewnętrznego, często powoduje nudności, wymioty, rozwolnienie i skurcze żołądkowo-jelitowe. Korzeń jest mniej cierpki i tradycyjnie bywa stosowany jako środek wymiotny, moczopędny oraz przeczyszczający. Ekstrakty z rośliny nierzadko poleca się także na egzemę i łuszczycę.
Tradycyjne zastosowanie rośliny obejmuje: problemy z wydzielaniem żółci, siniaki, oparzenia, nowotwory wątroby, cholerę, przeziębienie, zaparcia, wypryski, zapalenie jelit, choroby pęcherzyka żółciowego, zapalenie żołądka, wole, bóle głowy, zgagę, liszajec, żółtaczkę, choroby wątroby, stany zapalne płuc, migreny, nudności, łuszczycę, problemy z oddychaniem, problemy z zatokami, zaburzenia pigmentacji skóry, zaburzenia funkcji śledziony, wrzody.
Kosaciec wykazuje działanie: przeciwzapalne, ściągające, napotne, moczopędne, wykrztuśne, oraz przeczyszczające.
Doustne zażywanie, może podrażniać jamę ustną i powodować nudności oraz rozwolnienie i bóle brzucha. Sok rośliny może także wywoływać stany zapalne skóry u bardziej wrażliwych ludzi. Zaleca się wiec konsultacje z lekarzem lub farmaceutą, przed rozpoczęciem zażywania Iris versicolor.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.