Łuszczyca a zaburzenia funkcji seksualnych

Pacjenci z łuszczycą mogą mieć większe ryzyko dysfunkcji seksualnych, szczególnie gdy cierpią na zaburzenia nastroju i/lub zapalenie stawów, wynika z przeglądu badań opublikowanych w prestiżowym JAMA Dermatology.

Na potrzeby publikacji, naukowcy przeanalizowali dane z 28 badań, ponad 52 000 pacjentów z łuszczycą i ponad 1,8 miliona osób bez łuszczycy. Osoby z łuszczycą miały 5,5-krotnie wyższe ryzyko dysfunkcji seksualnych niż osoby bez tej choroby, wynika z analizy.

Obecność widocznych i objawowych zmian skórnych, szczególnie na narządach płciowych, może w sposób zrozumiały wpłynąć niekorzystnie na funkcje seksualne, poprzez negatywny wpływ na pewność siebie i poczucie własnej wartości. Lęki i depresja często rozwijają się u pacjentów z łuszczycą z podobnych przyczyn, a dysfunkcja seksualna może być przejawem głębokiego stresu psychicznego.

Problemy z erekcją mogą dotyczyć nawet co trzeciego Łuszczyka.

Mężczyźni z łuszczycą mieli o 37 procent wyższe ryzyko zaburzeń erekcji niż mężczyźni bez łuszczycy w ośmiu badaniach. Często mężczyźni z łuszczycą są otyli lub mają inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, które mogą ograniczać przepływ krwi w organizmie, w tym w narządach płciowych. Łuszczyca, która rozwija się na tych narządach, może również przyczyniać się do bólu i dyskomfortu podczas seksu lub wywoływać problemy psychologiczne, które pogarszają sprawność seksualną. Również kobiety mogą odczuwać bolesny związek z łuszczycą lub doświadczać zaburzeń nastroju związanych ze tą chorobą, który wpływa na ich funkcje seksualne.

Analiza nie obejmowała kontrolowanych eksperymentów mających na celu udowodnienie, czy łuszczyca może bezpośrednio lub pośrednio powodować dysfunkcję seksualną. Ale możliwe jest, że ogólnoustrojowe zapalenie wpływa na hormony płciowe w sposób, który zaburza funkcje seksualne, pisze dr Alejandro Molina-Leyva.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.