Zaburzenia snu w łuszczycy

„(…) Częstość występowania różnego rodzaju zaburzeń snu u pacjentów z łuszczycą jest większa niż w populacji ogólnej.” – czytamy w podsumowaniu badania Zaburzenia snu w łuszczycy. Więcej na temat badania przeprowadzonego przez Julię Nowowiejską, Annę Baran i Iwonę Flisiak z Uniwersytetu w Białystoku znajdziecie we wpisie poniżej.

Jak zauważają autorki badania „Zmiany skórne mogą przebiegać ze świądem, a nawet bólem, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym sen.” W podsumowaniu badania badaczki dodają także, iż: „Duża część pacjentów choruje również na depresję, której nierzadko towarzyszą zaburzenia snu, zwykle w postaci bezsenności. Łuszczyca ma liczne powiązania z zespołem metabolicznym, otyłością, a także zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. Istnieją doniesienia o częstszym występowaniu zespołu niespokojnych nóg u chorych na łuszczycę.”

Najwięcej do myślenia daje jednak jedno z ostatnich zdań podsumowania: „Zaburzenia snu prowadzą dodatkowo do istotnego pogorszenia jakości życia pacjenta. Dlatego celowe wydaje się przeprowadzanie u pacjentów chorujących na łuszczycę badań przesiewowych w kierunku zaburzeń snu, co umożliwi wczesne włączenie odpowiedniego leczenia.”

Całe badanie można przeczytać tu: https://www.termedia.pl/Zaburzenia-snu-w-luszczycy,56,41472,1,0.html

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.