Choroby współistniejące w łuszczycy: problemy psychiczne [BADANIE]

Poniżej kolejny z serii wpisów, w których streszczamy wnioski z bardzo ciekawego badania „Obraz kliniczny i choroby współistniejące u pacjentów z łuszczycą” opublikowanego w Przeglądzie Dermatologicznym. Celem pracy było zidentyfikowanie chorób współistniejących z łuszczycą oraz ocena ryzyka ich wystąpienia u chorych na podstawie obliczeń tzw. ilorazu szans.

W pacjentów z łuszczycą często występuje depresja w porównaniu do osób z grupy kontrolnej. Te wyniki potwierdzają wcześniejsze raporty na temat wpływu łuszczycy na aspekty emocjonalne, społeczne i finansowe. Łuszczyca, wraz z innymi chorobami współistniejącymi, wpływa negatywnie na jakość życia pacjentów i może prowadzić do pogorszenia samopoczucia.

Choroba ta również sprzyja zaburzeniom snu, niezależnie od wskaźnika PASI. Chorzy często odczuwają wstyd z powodu zmian skórnych, co skutkuje podejmowaniem działań mających na celu ich ukrywanie, np. poprzez dobór odpowiedniej odzieży. Dodatkowo, uciążliwy świąd towarzyszący łuszczycowym zmianom skórnym znacznie obniża jakość życia pacjentów. Zmiany skórne i związane z nimi uczucie wstydu negatywnie wpływają na psychikę chorych.

Badanie przeprowadzone przez Nowowiejską i współpracowników wykazało, że zmiany skórne bezpośrednio wpływają na obniżenie jakości życia pacjentów z łuszczycą. Zaburzenia psychiatryczne wydają się być bardziej powszechne u osób, które czują wstyd z powodu swojego wyglądu i skarżą się na uciążliwy świąd skóry. Dodatkowo, zakłócenia szlaku immunologicznego u osób z łuszczycą mogą prowadzić do chorób o podłożu zapalnym, takich jak nieswoiste zapalenia jelit lub łuszczycowe zapalenie stawów.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.