Łuszczyca a SARS-CoV-2: zestawienie informacji

W związku ze stale rosnącą liczbą przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce, przypominamy najważniejsze informacje na temat związku koronawirusa z łuszczycą.

Poniżej najważniejsze zalecenia Amerykańskiej Akademii Dermatologii dla pacjentów w trakcie terapii biologicznej:

1.Pacjenci poddawani terapii biologicznej, którzy nie uzyskali pozytywnych wyników lub nie wykazali oznak / objawów COVID-19: Nie ma wystarczających dowodów, aby zalecić czasowe zaprzestanie stosowania leków biologicznych. Lekarze powinni nadal indywidualnie oceniać ryzyko i korzyści wynikające ze stosowania leków biologicznych.

2. Pacjenci poddawani terapii biologicznej, u których wynik testu na obecność COVID-19 był pozytywny: zalecane jest przerywanie lub odroczenie terapii biologicznej, dopóki pacjent nie wyzdrowieje. Zalecenie jest zgodne także z wytycznymi postępowania z pacjentami z aktywnymi zakażeniami w trakcie terapii biologicznej.

 3. Pacjenci rozważani do rozpoczęcia terapii biologicznej: Akademia zaleca przeprowadzenie przez lekarza oceny ryzyka w porównaniu z korzyściami indywidualnie u każdego pacjenta. Pacjentami o podwyższonym ryzyku, u których zaleca się odroczenie kwalifikacji do leczenia biologicznego są osoby:

  • w wieku 60 lat i starsze
  • pacjenci z rozpoznanymi chorobami współistniejącymi, takimi jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroba wątroby, choroba nerek, uszkodzenie układu oddechowego, nowotwory lub palenie tytoniu, między innymi).

Warto zapoznać się także z webbinarem, w którym prof. Lidii Rudnickiem – prezese Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, odpowiedziała na pytania internautów dotyczące COVID-19 w kontekście łuszczycy.

  • Czy to prawda, że osoby z łuszczycą mogą mięć cięższy przebieg choroby spowodowanej koronawirusem?
  • Jak zwiększyć ochronę przed możliwym zakażeniem?
  • Kiedy wykonać test na COVID-19?

W przypadku pytań szczegółowych, zachęcamy do kontaktu z lekarzem (pacjenci@ptderm.pl), który udzieli informacji, m.in. na temat możliwości tymczasowego odstawienia leków w przypadku poszczególnych chorób dermatologicznych.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.