Muzykoterapia w leczeniu świądu

Nawet 4% światowej populacji cierpi z powodu uciążliwego uczucia świądu. Świąd wynika głównie z powodu alergii, zapaleń skóry i infekcji skory w tym łuszczycy. Często jednak leczenie świąd jest nieskuteczne i poszukuje się nowych metod leczenia.

Muzykoterapia może być skuteczna w leczeniu bólu, zaburzeń depresyjnych i lękowych. Zespół badaczy z Francji podjął się zbadania czy zastosowanie muzykoterapii pomaga w leczeniu świądu. Do badania włączono n = 50 pacjentów odczuwających świąd z intensywnością ≥ 3/10 w subiektywnej skali Numerical Rating Scale.

Uczestników badania losowo przydzielano do grupy stosującej muzykoterapię lub emolienty. Styl muzyczny wybierali sobie sami pacjenci. Czas utworów trwał w sumie 20 minut. W pierwszej fazie muzyka wprowadzała uczestnika w stan relaksu, a po osiągnięciu maksimum relaksacji, kolejna faza obejmowała bardziej ożywiające rytmy i dźwięki. Muzyka była odtwarzana przez słuchawki w cichym pomieszczeniu. Pierwotnym punktem końcowym, była różnica w odczuwanej dolegliwości jedną godzinę po zastosowaniu interwencji.

Spośród badanych, 62% stanowili mężczyźni, średni wiek uczestników wynosił 61 lat. Po interwencji, pacjenci poddani muzykoterapii odnotowali większą poprawę odczuwanych dolegliwości (2,3 ± 2,1) niż osoby, u których zastosowano emolient (1,2 ± 1,7) (p < 0,05). Pacjenci, u których zastosowano muzykoterapię w 64% odnotowali istotną poprawę, 91% z nich będzie innym osobom zalecać muzykoterapię, a 64% zamierza stosować muzykę w celu uśmierzenia uczucia świądu.

Wyniki badania są bardzo ciekawe jednak obarczone istotnymi ograniczeniami. Po pierwsze badacze przeprowadzili jedynie pojedynczą interwencję i do tego w warunkach szpitalnych. Ponadto, nie przeprowadzono oceny odległej skuteczności interwencji. Na pewno należy oczekiwać w przyszłości badań nad zastosowaniem powtarzanych sesji muzykoterapii oraz przeprowadzania interwencji w warunkach domowych. 

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.