Najskuteczniejsze leki biologiczne

W dzisiejszym wpisie prezentujemy porównanie skuteczności leków biologicznych w leczeniu łuszczycy. Zestawienie wydaje się wiarygodne, gdyż zostało oparte na 60 niezależnych badaniach.

Metanaliza badań fazy II, III i IV w leczeniu łuszczycy plackowatej o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego porównała skuteczność leczenia biologicznego. Jako wynik skuteczności uznano wskaźniki odpowiedzi skórnej (PASI). Metaanaliza obejmowała 60 badań klinicznych dotyczących skuteczności krótko (do 16 tygodni) i długoterminowej (44–60 tygodni) leczenia. Łuszczycę umiarkowaną do ciężkiej oceniono na podstawie wskaźnika nasilenia odpowiedzi skórnej 75%, 90% i 100%.

Od 10 do 16 tygodnia najwyższe wskaźniki PASI 90 zaobserwowano przy:
risankizumab-rzaa (71,6%)
brodalumab (70,8%)
ixekizumab (70,6%)
guselkumab (67,3%)

Od 44 do 60 tygodnia wskaźnik PASI 90 wynosił przy:
risankizumab-rzaa (79,4%)
guselkumab (76,5%)
brodalumab (74,0%)
ixekizumab (73,9%)

Metaanaliza sugeruje, że stosowanie brodalumabu, guselkumabu, ixekizumabu i risankizumabu było związane z najwyższymi wskaźnikami odpowiedzi PASI zarówno w terapii krótko, jak i długoterminowej. Niemniej trzeba mieć na uwadze, ze porównywano wyniki badań klinicznych, realizowanych na różnych grupach chorych.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.