Depresja towarzyszy większości osób z łuszczycą, ŁZS, AZS, HS czy przewlekłą pokrzywką. Już teraz wiadomo, że u podłoża może leżeć przewlekły stan zapalny. Jak informuje Unia Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS coraz więcej badań pokazuje, że skuteczne leczenie przeciwzapalne w łuszczycy leczy także objawy depresji.
Niestety niewiele osób wśród pacjentów z chorobami zapalnymi skóry i stawów może się cieszyć leczeniem dającym ulgę od dolegliwości. Nie należy się jednak poddawać. Każdy pacjent z łuszczycą czy ŁZS może skorzystać z darmowych konsultacji z psychologiem online w ramach programu „Psycholog dla Skóry.” Więcej informacji na stronie WWW: www.psychologdlaskory.pl.
Wydaje się, że przyszłością w terapii zaburzeń depresyjnych oraz chorób cywilizacyjnych powinny być preparaty przeciwzapalne. Praca Souzy i wsp. (Sousa de RT, Zanetti MV, Brunoni AR, Machado-Vieira R. Challenging treatment-resistant major depressive disorder: A roadmap for improved therapeutics. Curr. Neuropharmacol. 2015; 13(5): 616–635.) wskazuje, że skuteczną alternatywą w leczeniu depresji mogłoby być nie tylko stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale również preparatów cytokinowych o działaniu przeciwzapalnym.
Podejmując decyzję o rodzaju stosowanej farmakoterapii przeciwdepresyjnej, należy każdorazowo brać pod uwagę współchorobowość somatyczną jako istotny czynnik wpływający na skuteczność leczenia. (Gałecki P, Talarowska M. Teoria zapalna depresji – najważniejsze fakty. Psychiatr. Pol. 2018; 52(3): 437–447 PL ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE)
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.