Biopsja skóry w diagnozie łuszczycy

Biopsja skóry, czyli pobieranie wycinków skórnych na potrzeby diagnostyczne, to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w dermatologii, pozwalający często w sposób ostateczny określić charakter podejrzanych zmian, w tym zmian łuszczycowych.

Wycinki skóry pobierane są wówczas, gdy zachodzi podejrzenie choroby skóry, ale wyczerpano już wszystkie inne możliwości diagnostyczne. Takie postępowanie może być konieczne, jeśli podejrzewa się zapalne choroby skóry (jak egzema, czy łuszczyca), infekcje (bakteryjne, grzybicze), a także w innych zmianach (pemgioid, rogowacenie słoneczne, brodawki). Pobrane podczas biopsji wycinki są następnie odpowiednio barwione, i oglądane pod mikroskopem. Czasami jest to jedyny sposób, który pozwala wykluczyć, albo potwierdzić podejrzewane schorzenie.

Wykonanie biopsji skóry jest jedynym sposobem który pozwala nam całkowicie upewnić się, że zaobserwowana zmiana nie jest groźnym nowotworem skóry. Nawet w przypadku czerniaka, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, prognozy co do przeżycia są wyśmienite. Wedle danych brytyjskiej organizacji Cancer Research UK wykrycie tego nowotworu w najwcześniejszym stadium, daje odsetek przeżyć 5 letnich ponad 100% – co oznacza, że wśród tych osób śmiertelność jest nawet niższa, niż w przeciętnej populacji.

Biopsję skóry można wykonać m.in. w Warszawskim Centrum Dermatologicznym FEBUMED.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.