Smog groźny dla łuszczyka

Czy smog może być groźny dla osób z łuszczycą? Takie pytanie zadali sobie naukowcy z University Hospital of Verona, którzy pod przewodnictwem dr. med. Francesco Bellinato badali zewnętrzne czynniki mogące wpływać na zaostrzenie łuszczycy. Oto czego się dowiedzieli:

Metodologia: W badaniu wzięło udział 987 osób ze stwierdzoną łuszczycą o różnym stopniu nasilenia. Badanie na stale mieszkają w najbardziej uprzemysłowionej dolinie Werony, a co za tym idzie – narażonej na występowanie smogu. Obserwacje naukowców trwały przez prawie 3 lata, a stan pacjentów regularnie monitorowano (co 3-4 miesiące).

Wnioski z badania: zaostrzenia łuszczycy występowały u osób, które były bardziej narażone na źródła smogu przemysłowego i transportowego. Naukowcy podają, że wpływ na pojawienie się nowych zmian skórnych spowodowany był prawdopodobnie wzmożeniem aktywności rezydentnych w skórze limfocytów T, które z kolei zwiększają produkcję cytokin prozapalnych.

Więcej informacji nt. wpływu smogu na łuszczycę znajdziesz w oryginalnym badaniu: https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/2788833

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.