Czego nie mówić Łuszczykowi?

Na Facebook Fan Page „Łuszczyca” opublikowano ciekawy post, którym chcielibyśmy się z Wami podzielić. Sprawdźcie czego wedle autorki, nigdy nie należy mówić osobie z łuszczycą.

Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się teksty, publikacje, a nawet memy o jednej treści „Czego nie mówić osobie z depresją?”. Stopniowo społeczeństwo zaczyna rozumieć, że to poważna choroba, której nie należy bagatelizować – i bardzo dobrze! Powstają swoiste dekalogi tekstów, które powinny być zakazane: bo są nietrafione, krzywdzące albo infantylne. Ale czy i my nie słyszymy co i rusz haseł, działających jak płachta na byka? Oto mój osobisty ranking ?


1. „Używasz jakiegoś szamponu przeciwłupieżowego? Nie? To zacznij.”
2. „To na pewno łuszczyca? A nie tłusty łupież/łojotokowe zapalenie skóry/XYZ?”
3. „Łuszczyca paznokci? A nie przypadkiem grzybica???” (tu wzrok podejrzliwy i zapobiegawczy krok w tył na bezpieczną odległość)
4. „Z taką skóra, i jesz chipsy/czekoladę/gluten/laktozę? No to powodzenia”
5. „Boże, co Ci się stało? Miałaś wypadek?”
6. „Czym się tak poparzyłaś?”
7. „Łuszczyca? A widziałam ostatnio reklamę w internecie, jakiś krem z sadła świstaka i skrzydła nietoperza, podobno działa!” (taaak, a później świeci się w nocy.)
8. „A na co taka uczulona, co?” (w tejże formie gramatycznej)
9. „Znam dermatologa, dobrego. Znajomej wyleczył kiłę. Chcesz namiary?”
10. „Łuszczyca? Oooo, to MUSISZ zrobić _____” (tu następuje często absurdalna porada w stylu „wejdź do śpiwora, natrzyj się masłem i czołgaj po kuchni udając ślimaka”).

Oraz, creme de la creme:
11. „Jesteś pewna, że się nie zarażę?”

Powyższe przykłady często są przejawem dziwnie pojmowanej „troski”… Myślę, że kluczowa jest empatia. Nie mam absolutnie problemu z mówieniem o łuszczycy, i to, co zawsze doceniam u bliźnich, to uprzejmość, i otwartość. Często sama zaczynam ten temat, kiedy widzę, że ktoś się przygląda mojej skórze. A co lubię? Jak ktoś nie wstydzi się zapytać o to, co go frapuje ? serio!

A co Was najbardziej wkurza?
Czego Waszym zdaniem nie powinno się mówić osobie z łuszczycą?

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *