Jak chronić Łuszczyków przed chorobami sercowo-naczyniowymi?

Według najnowszych badań chorzy na łuszczycę, są dwukrotnie bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe, a także mają tendencję do rozwoju miażdżycy w młodszym wieku. Specjaliści alarmują, że konieczne jest częstsze poddawanie tych pacjentów badaniom diagnostycznym w kierunku schorzeń sercowo-naczyniowych, niż wynika to z ogólnych zaleceń.

Badania wykazują, że osoby z łuszczycą mają znacznie wyższe ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych niż populacja ogólna. Łuszczyca, zgodnie z wytycznymi American Heart Association (AHA)-ACC z 2018 r., została określona jako „wzmacniacz ryzyka sercowo-naczyniowego”. Im zaawansowana jest łuszczyca, tym większe jest ryzyko chorób serca i związanej z nimi przedwczesnej śmiertelności.

Jednakże, zaskakujące jest to, że wielu pacjentów z łuszczycą nie jest świadomych tego zagrożenia z powodu braku informacji. Dermatolodzy i reumatolodzy rzadko zlecają badania przesiewowe w kierunku chorób sercowo-naczyniowych, takie jak pomiar ciśnienia krwi czy poziomu lipidów.

Niedawne badanie ankietowe przeprowadzone w klinice specjalistycznej NYU Langone Health wykazało, że jedynie jedna trzecia pacjentów z łuszczycą została skierowana na badania przesiewowe dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowego, a tylko co trzeci z nich został poinformowany o związku między łuszczycą a ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Eksperci podkreślają, że lekarze, zwłaszcza dermatolodzy i reumatolodzy, powinni pełnić kluczową rolę w edukacji pacjentów na temat zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych związanych z łuszczycą. Wskazują również na konieczność bieżącego monitorowania czynników ryzyka, takich jak ciśnienie krwi i poziom lipidów, oraz skierowania pacjentów do specjalistów, gdy to konieczne.

Kardiolodzy są również wezwani do szczególnej uwagi w przypadku pacjentów z łuszczycą. Zdaniem kardiologów, tradycyjne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego mogą zacząć wpływać na zdrowie serca tych pacjentów w młodszym wieku, niż się powszechnie sądzi.

Edukacja pacjentów i lekarzy pierwszego kontaktu jest więc kluczowa, aby skutecznie identyfikować i zarządzać ryzykiem sercowo-naczyniowym u osób z łuszczycą. Warto również podkreślić rolę dermatologów i reumatologów jako źródła informacji i wsparcia dla tych pacjentów, aby zapewnić im kompleksową opiekę zdrowotną.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.