Wpływ antydepresantów na skórę

Depresja dotyka każdego roku coraz więcej osób, w tym również dzieci. Leczy się ją farmakologicznie, stosując tzw. antydepresanty, które jednak tak samo jak każde inne farmaceutyki, mogą wywoływać działania niepożądane. Na pytania portalu Biotechnologia.pl dotyczące wpływu antydepresantów na skórę odpowiedziała Katarzyna Macieja – psychiatra w trakcie specjalizacji.

Jakie są najczęstsze efekty uboczne leczenia antydepresantami dotyczące skóry?

Jako najczęstsze możemy wymienić: wzmożoną potliwość, wysypkę oraz pokrzywkę. Dużo rzadziej może wystąpić: świąd, łysienie, a nawet ciężkie postacie złuszczania naskórka.

Jakie czynniki wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji skórnych po antydepresantach?

Do takich faktorów zaliczyć możemy: indywidualną wrażliwość organizmu na daną substancję, generalną skłonność do alergii, a także czynniki zewnętrzne (np. wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne czy solarium), ponieważ leki te mogą u niektórych zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV. Pamiętajmy więc o ochronie przeciwsłonecznej, najlepiej w postaci preparatów z fotostabilnymi filtrami. (…)

Czy antydepresanty mogą nasilać objawy, np. łuszczycy?

Stosowanie SSRI u chorych na łuszczycę wiąże się ze zmniejszeniem zapotrzebowania na leczenie ogólnoustrojowe łuszczycy. Pamiętajmy, że niektóre leki psychiatryczne mogą łuszczycę nasilać, np. lit stosowany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej.

Czy leki psychotropowe są przepisywane w terapii chorób skóry?

SSRI mogą być przydatne w leczeniu schorzeń skóry, ze względu na swoje właściwości immunomodulujące i przeciwdrobnoustrojowe. SSRI są czasami stosowane w leczeniu świądu związanego z AZS. Wykazano, że leki z tej grupy, w tym paroksetyna i fluwoksamina, znacznie zmniejszają świąd u pacjentów z AZS. Ponadto niektóre właściwości farmakologiczne środków przeciwdepresyjnych (np. doksepiny, amitryptyliny i trimipraminy), które nie są związane z ich aktywnością przeciwdepresyjną, m.in. działanie TCA blokujące histaminę H1, są korzystne w stanach dermatologicznych, takich jak pokrzywka czy świąd.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *