Specjaliści postulują zmiany w programach leczenia łuszczycy cz.2

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy pierwsze wnioski z debaty „Ograniczenia w leczeniu łuszczycy a potrzeby pacjentów” zorganizowanej przez portal Medexpress. Poniżej kolejna porcja wniosków, tym razem od specjalistki do łuszczycy Dagmary Samselskiej.

Dagmara Samselska (przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, prezes AMICUS Fundacji Łuszczyca i ŁZS) poinformowała, że przerwanie terapii jest jednym z największych obciążeń psychicznych dla pacjentów.

– „(…) Chory, który trafia do leczenia biologicznego, to zazwyczaj już osoba w bardzo kiepskiej kondycji psychicznej, często obarczona depresją. Uzyskując remisję zaczyna normalnie funkcjonować mając szansę wrócić do życia społecznego i zawodowego.” – Specjalistka zaznaczyła także, że wielu pacjentów przerwanie leczenia utożsamia z zakończeniem swojego życia. – „(…) Wraca depresja i stany lękowe” – podkreśliła.

Specjaliści podkreślają, że chory na łuszczycę, który trafia do leczenia biologicznego, to zazwyczaj już osoba w bardzo kiepskiej kondycji psychicznej, często obarczona depresją.

Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz zaznaczył, że dostęp do leczenia biologicznego powinien wynikać z potrzeb zdrowotnych poszczególnych pacjentów, a nie być skutkiem ograniczeń administracyjnych, pośrednio finansowych. – „(…) Straty zdrowotne i finansowe, koszty pośrednie oraz bezpośrednie, przy takim rozwiązaniu są znacznie wyższe, niż w sytuacji, gdyby leczenie to było adekwatne do potrzeb konkretnych chorych” – powiedział.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.