Jakie zmiany rekomendują eksperci w programie leczenia łuszczycy? cz2

Przy okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę klinicyści oraz pacjenci dyskutowali o aktualnej sytuacji pacjentów cierpiących na łuszczycę w Polsce. Podkreślali, jak wiele udało się już osiągnąć, wskazali jednocześnie kilka obszarów, które w ich ocenie są niezwykle ważne z perspektywy opieki nad pacjentami i których poprawa będzie miała bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia osób cierpiących na łuszczycę w Polsce.

Poniżej druga część wpisu z sugestiami zmian, które według ekspertów i pacjentów wpłyną pozytywnie na jakość leczenia oraz życia Łuszczyków w Polsce:

2) Konieczność zwiększenia dostępu do kolejnych opcji terapeutycznych

Klinicyści wskazują na potrzebę udostępnienia pacjentom cierpiących na umiarkowaną i ciężką łuszczycę plackowatą kolejnych opcji terapeutycznych. Należy wskazać, że pacjenci z łuszczycą mają różny przebieg choroby, różnią się pod względem objawów klinicznych, nie każdy lek jest odpowiedni dla każdego chorego, i nie każdy zapewni oczekiwane rezultaty. Ponadto u wielu chorych nadal nie jest możliwe uzyskanie efektu leczenia polegającego na uzyskaniu skóry wolnej od zmian łuszczycowych. Efektu, który jest najbardziej pożądany zarówno przez pacjentów jak i lekarzy. Z tego powodu organizacje pacjenckie oraz klinicyści wskazują na konieczność wprowadzania/udostępniania kolejnych narzędzi, tak aby możliwie najlepiej pomóc wszystkim pacjentom. Należy też pamiętać o tym, że chorzy na przewlekłe choroby zapalne z czasem przestają odpowiadać na dane leczenie i muszą mieć zmienioną terapię.

Eksperci apelują o wprowadzenie do programu lekowego najnowszego leku z grupy inhibitorów interleukiny 17, który ma nieco inny mechanizm działania niż dotychczas dostępne na rynku leki z tej grupy i który dałby szanse na lepsze efekty leczenia/ zwiększyłby zakres możliwych terapii dla chorych. Kolejną rekomendacją jest zwiększenie liczby leków biologicznych, którymi mogłyby być leczone dzieci. Aktualnie w programie lekowym mali pacjenci mają dostęp tylko do jednego leku, podczas gdy dorośli mają możliwość leczenia 10 preparatami.

3) Obniżenie kryterium ciężkości choroby dla najnowocześniejszych cząsteczek

Najnowsze badania potwierdzają, że rozpoczęcie skutecznego leczenia łuszczycy na jak najwcześniejszym etapie choroby, pozwala na uzyskanie lepszych efektów terapeutycznych i dłuższych remisji, a tym samym ma olbrzymi wpływ na wieloletnią jakość życia pacjentów z łuszczycą.

Jak wskazują klinicyści, zmiana czterech powyższych kwestii sprawiłaby, że Polscy pacjenci byliby leczeni na najlepszym, światowym poziomie.

Pełny artykuł znajdziecie na: https://luszczyca.edu.pl/organizacje-pacjentow-i-eksperci-rekomenduja-zmiany-w-programie-lekowym-leczenia-luszczycy/

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.