Palenie w ciąży zwiększa ryzyko łuszczycy u potomstwa

Nowe badania sugerują, że dzieci urodzone przez kobiety, które paliły podczas ciąży, są bardziej narażone na łuszczycę. Naukowcy przypuszczają, że związki chemiczne zawarte w papierosach stymulują procesy biologiczne związane z łuszczycą.

Z analizy danych dotyczących prawie 26 000 dzieci urodzonych w Danii wynika, że palenie przez matkę podczas ciąży wiązało się z aż 40% zwiększonym ryzykiem łuszczycy u ich potomstwa. Ten wskaźnik rósł wraz z liczbą papierosów palonych każdego dnia do prawie 300 % wśród dzieci, których matki podczas ciąży paliły 16 lub więcej papierosów dziennie.

Palenie w ciąży znacznie zwiększa możliwość wystąpienia łuszczycy u potomstwa.

„Palenie przez matkę może częściowo zwiększać ryzyko łuszczycy u dzieci poprzez narażenie płodu na nikotynę, która może stymulować procesy biologiczne związane z łuszczycą” – powiedział Jonathan Groot, badacz z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Aby ocenić wpływ palenia matek na późniejsze ryzyko wystąpienia łuszczycy i potomstwa, naukowcy przeanalizowali 100 415 ciąż w latach 1996-2002. Spośród 25 812 dzieci biorących udział w badaniu, 281 rozwinęło łuszczycę do 11 roku życia. Naukowcy oszacowali wpływ palenia kobiet w ciąży na ryzyko łuszczycy u ich dzieci i stwierdzili, że w porównaniu z potomstwem matek niepalących, prawdopodobieństwo rozwoju łuszczycy było 1,39 razy większe u potomstwa matek, które paliły w ciąży.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *