Łuszczyca może być leczona na wiele sposobów, w tym za pomocą leków biologicznych o dobrze udokumentowanym działaniu. Zaawansowanemu leczeniu należy jednak stworzyć odpowiednie warunki, a przede wszystkim musi tego dokonać sam pacjent, o czym przekonuje najnowsza publikacja z prestiżowego czasopisma „The JAMA Dermatology”.
Leki biologiczne zrewolucjonizowały terapię, ale jednym z wyzwań są niepowodzenia w leczeniu lub brak wystarczającej odpowiedzi na terapię. Naukowcy z Copenhagen University Hospital przeanalizowali 40 badań obejmujących ponad 21 tysięcy pacjentów, aby zrozumieć, dlaczego niektórzy pacjenci nie reagują na leczenie.
Metaanaliza wykazała, że osoby starsze, z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI), palące papierosy lub pozostające w nałogu, mają większe ryzyko niepowodzenia terapii biologicznej. Palenie zwiększa ryzyko o 22%, a otyłość o 43% po trzech miesiącach leczenia. Oznacza to, że czynniki takie jak palenie czy otyłość mogą znacząco wpływać na skuteczność terapii.
Co ważne, zarówno palenie, jak i nadwaga to czynniki modyfikowalne, co podkreśla znaczenie holistycznego podejścia do leczenia pacjentów z łuszczycą. Odpowiednia opieka obejmująca zmiany stylu życia, obok leków, może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie łuszczycy, zwłaszcza w jej cięższych postaciach.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.