Leczenie łuszczycy w ciąży

Jak przebiega, oraz jak leczyć łuszczycę w ciąży? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Małgorzata Berner-Rutkowska Specjalista dermatolog na łamach portalu dermedicowo.pl. Poniżej wybrane przez nas fragmenty tekstu, uzupełnione o nasze drobne uwagi.

Jak zauważa pani doktor, łuszczyca podczas ciąży przebiega bardzo indywidualnie. U części kobiet obserwuje się ustępowanie ognisk łuszczycowych, stabilizację choroby, lub nawet całkowitą remisję. Są jednak także pacjentki, u których dochodzi do nasilenia się zmian skórnych.

Mówi się, że „ciąża to nie choroba”, ale ciąża może intensyfikować chorobę (łuszczycę), lub równie często – zmarginalizować, albo zupełnie wyeliminować objawy.

Spośród leków zewnętrznych u kobiet ciężarnych, na łuszczycę w ciąży stosunkowo bezpiecznie można stosować glikokortykoidy, z wyjątkiem tych najsilniej działających oraz inhibitory kalcyneuryny. W ciążowej terapii łuszczycy, nie mogą być za to wykorzystywane retinoidy, kwas salicylowy (również jako składnik cygnoliny) oraz dziegcie.

U kobiet ciężarnych z bardziej nasiloną łuszczycą, podstawową sugerowaną przez panią doktor formą leczenia, jest fototerapia UVB wraz z zewnętrznie stosowanymi emolientami i środkami zmiękczającymi (głównie z dodatkiem 5-10% mocznika) oraz sterydami na ograniczone ogniska. Nie można natomiast stosować naświetlań PUVA z uwagi na teratogenne działanie leków doustnych (psoralenów) związanych z tą formą leczenia.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.