Jak przebiega, oraz jak leczyć łuszczycę w ciąży? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Małgorzata Berner-Rutkowska Specjalista dermatolog na łamach portalu dermedicowo.pl. Poniżej wybrane przez nas fragmenty tekstu, uzupełnione o nasze drobne uwagi.
Jak zauważa pani doktor, łuszczyca podczas ciąży przebiega bardzo indywidualnie. U części kobiet obserwuje się ustępowanie ognisk łuszczycowych, stabilizację choroby, lub nawet całkowitą remisję. Są jednak także pacjentki, u których dochodzi do nasilenia się zmian skórnych.
Spośród leków zewnętrznych u kobiet ciężarnych, na łuszczycę w ciąży stosunkowo bezpiecznie można stosować glikokortykoidy, z wyjątkiem tych najsilniej działających oraz inhibitory kalcyneuryny. W ciążowej terapii łuszczycy, nie mogą być za to wykorzystywane retinoidy, kwas salicylowy (również jako składnik cygnoliny) oraz dziegcie.
U kobiet ciężarnych z bardziej nasiloną łuszczycą, podstawową sugerowaną przez panią doktor formą leczenia, jest fototerapia UVB wraz z zewnętrznie stosowanymi emolientami i środkami zmiękczającymi (głównie z dodatkiem 5-10% mocznika) oraz sterydami na ograniczone ogniska. Nie można natomiast stosować naświetlań PUVA z uwagi na teratogenne działanie leków doustnych (psoralenów) związanych z tą formą leczenia.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.