Praca zawodowa a łuszczyca

Jak łuszczyca wpływa na życie zawodowe Łuszczyka? Czy są zawody, w których osoby chore na łuszczycę nie powinny pracować? Jakie czynniki zawodowe ograniczają osobę chorą? Na te i inne pytania w rozmowie z portalem Echo Dnia odpowiedziała prof. dok. hab. Beata Kręcisz – Świętokrzyski Konsultant Wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Czy są zawody w których osoby chore dermatologicznie nie powinny pracować?

prof. dok. hab. Beata Kręcisz: Jeżeli mówimy tylko o łuszczycy, to nie ma takiego zawodu, który jest zakazany. Filozofia postępowania z pacjentem powinna być taka, aby dostarczyć mu terapię, która nie będzie go w żaden sposób ograniczała zawodowo. Należy zastosować właściwe leczenie, a nie mnożyć ograniczenia, żeby pacjent miał poczucie pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Są jakieś czynniki w zawodach, które ograniczają osobę chorą?

Oczywiście, że są, lecz zaostrzają one istniejące zmiany łuszczycowe. Gdy dostarczymy pacjentom odpowiednią terapię, ograniczenia zostaną w dużym stopniu zminimalizowane. Bez właściwej terapii wiele zawodów będzie przeciwwskazanych.

prof. dok. hab. Beata Kręcisz odpowiedziała na pytania Echa Dnia nt. pracy zawodowej w łuszczycy

Osoby z łuszczycą mogą bez przeciwwskazań pracować w gastronomii?

Merytorycznych przeciwwskazań nie ma. Nie należy ograniczać zawodów, w których człowiek może pracować. Inaczej ma się rzecz do atopowego zapalenia skóry – AZS. Fryzjerstwo nie będzie zatem wskazane dla chorego na atopowe zapalenie skóry.

Prócz fryzjerstwa jakie profesje jeszcze można wymienić?

Jest ich cały szereg. Przetwórstwo spożywcze, mięsne, warzyw, owoców. Kontakt z białkami mięsa będzie działał drażniąco. Oczywiście w procesach produkcyjnych pracownicy stosują środki ochronne w postaci rękawic. Jednak praca w nich będzie pogłębiała uszkodzenie bariery naskórkowej, gdyż nie jest to środowisko naturalne. Jest to bardzo szeroka grupa zawodów. Chociażby środowisko pracy mechaników samochodowych źle wpływa na chorujących na atopowe zapalenie skóry.

Czy AZS i łuszczyca mogą skutkować negatywnymi wynikami badań okresowych?

To wszystko zależy od lokalizacji zmian. Jeżeli zmiany skórne są np. w okolicy rąk, to chory powinien podleczyć te zmiany i dopiero wrócić do pracy. Te choroby mogą być leczone w ramach czasowych niezdolności do pracy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.