Wstyd w łuszczycy

Na Facebookowym profilu @luszczyca pojawił się ciekawy wpis, odnoszący się do wstydu w łuszczycy. Wpis dał mi mocno do myślenia, więc warto, abyście także się z nim zapoznali. Zachowano oryginalną pisownię autorki wpisu.

Możemy go podzielić na zdrowy i toksyczny. Ten toksyczny zniewala, subiektywnie odczuwany jest jako wszechogarniające poczucie własnej niedoskonałości, ułomności. Kiedy ta emocja się pojawia, człowiek czuje się bezwartościowy, przegrany, czuje, że nie stanął na wysokości zadania jako istota ludzka. Toksyczny rodzi poczucie izolacji i całkowitego osamotnienia.

WSTYD – bo to o nim mowa. Każdy z nas go doświadczył (albo doświadcza). Czy dla Was choroba skóry jest powodem do wstydu?Dla mnie zmiany same w sobie nie stanowią powodu do krępacji. Mogę je pokazywać na lewo i prawo, nie zakrywam ich celowo ubraniami. Co więcej, nawet przestałam się wstydzić, jak mi się coś zaplącze we włosach!

Ale są rzeczy, które mimo naprawdę dużego stopnia akceptacji choroby wciąż są dla mnie wstydliwe. Głupio mi, kiedy siedzę w gościach i na meblach (zwłaszcza tych ciemnych ???? ) widzę „ślady” swojej obecności – i wcale nie chodzi tu o okruszki jedzenia ???? poza tym czasem krępuje mnie, kiedy mam „zawalone” łuską uszy, które niemożebnie swędzą, albo zdarzy mi się nieopatrznie podrapać aż do krwi… Nie na wszystko mam wpływ, ale nie zmienia to faktu, że wstyd się pojawia ????

A jak to wygląda u Was? Jak sobie z tym radzicie? a może w ogóle nie wiecie co to wstyd? ???? Porozmawiajmy o tym, odczarujmy to!Serdeczności dla Was, dobrego dnia, i nie zapomnijcie się posmarować i łyknąć suplementów dzisiaj! ????

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *