Łuszczyca odwrócona: leczenie

W ostatnim wpisie poruszyliśmy temat nieco mniej znanej odmiany łuszczycy, a mianowicie tzw. łuszczycy odwróconej (potocznie zwanej także łuszczycą odbytu). W dzisiejszym wpisie wracamy do tematu, i przyjrzymy się sposobom leczenia łuszczycy odwróconej.

Specjalistyczne leczenie ma w większości przypadków miejscowy charakter. W terapii łuszczycy odwróconej stosuje się maści, w składzie których znajdują się kortykosteroidy, analogi witaminy D, takrolimus, pimekrolimus. Opierają się one na działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym, tj. hamują odpowiedź układu immunologicznego. Zmiany poddać można zabiegom naświetlania specjalnymi lampami, celem czego jest złagodzenie stanu zapalnego. Doustne leki w łuszczycy odwróconej używane są w przypadku niepowodzenia wcześniej podjętego leczenia miejscowego.

Ze względu na miejsce występowania, łuszczyca odwrócona często nazywana jest także
łuszczycą odbytu .

Szczególną rolę w łagodzeniu zmian chorobowych zajmuje odpowiednia pielęgnacja skóry i dbanie o higienę. W sprzedaży znajdują się specjalne zestawy do mycia dla osób chorych na łuszczycę odwróconą. Preparaty nie tylko myją i pielęgnują skórę, ale i ograniczają świąd, odżywiają, nawilżają, łagodzą przesuszenie i szorstkość, działają przeciwzapalnie.

Należy także pamiętać o dokładnym osuszania ciała po kąpieli, unikaniu nadmiernego pocenia i przegrzania skóry. Chorym zaleca się noszenie luźnych, wykonanych z naturalnych materiałów, przewiewnych ubrań. Odzież nie powinna krępować ciała i ograniczać ruchów, przez co ryzyko powstania otarć jest mniejsze. Chorzy zmagający się z łuszczycą odwróconą powinni unikać stresu i prowadzić raczej spokojny tryb życia.

Przy leczeniu łuszczycy odwróconej, ważny jest także sposób odżywiania chorego. Dieta powinna być bogata w produkty o dużej zawartości witamin, w tym zwłaszcza z grupy B i kwasów omega-3. Zaleca się spożywanie owoców cytrusowych, czosnku, winogron, cielęciny, kapusty, marchwi, truskawek, grochu, wiśni, ryb, owoców morza, ogórków. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć jest ostre przyprawy, czekoladę i napoje alkoholowe.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.