Główny Inspektor Sanitarny przeciw dyskryminacji Łuszczyków

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oraz konsultant krajowy w dermatologii Joanna Narbutt, podpisali w marcu bieżącego roku oświadczenie ws. utrudnionego dostępu do obiektów basenowych dla Łuszczyków.

Zdarza się, że osoby chore na łuszczycę mają utrudniony dostęp do basenów. W odniesieniu do tego zostało podpisane oświadczenie, w którym Jarosław Pinkas oraz Joanna Narbutt zaznaczają, że łuszczyca „nie niesie zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni”.

Osoby z łuszczycą w świetle obowiązujących przepisów mają pełne prawo do korzystania z basenów, może to jednak stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

„Jednak należy zaznaczyć, że osoby z nasilonymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia” – mówi oświadczenie.

Jak wskazano „Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1482, z późń. zm.) (…) nie określa szczegółowych warunków korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę”.

„W świetle obowiązującego prawa, zabronienie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie wolności osobistej lub przejawy dyskryminacji” – zaznaczono.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *