Łuszczyca odwrócona

Łuszczyca odwrócona (z łac. Psoriasis Inversa) to jeden z wielu rodzajów łuszczycy, ze względu na miejsce występowania często nazywana jest łuszczycą odbytu. Odmiana ta stanowi jednak dość rzadko występujące schorzenie. Obserwuje się ją przeważnie u ludzi w podeszłym wieku, o nadmiernej masie ciała i u zakażonych wirusem HIV.

Łuszczyca odwrócona: geneza występowania

Wśród czynników usposabiających do pojawienia się łuszczycy odwróconej wymienia się zwłaszcza grzybicę skóry, tarcie naskórka, sprzyjające warunki wilgotnego środowiska, obniżoną odporność organizmu, przyjmowanie leków (głównie sterydów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych tj. NLPZ i antydepresantów), hipokalcemię, czyli niski poziom wapnia we krwi. Do zaostrzenia przebiegu łuszczycy odwróconej doprowadzić może przewlekłe narażenie na czynniki stresowe, infekcje (choroby typu odra, różyczka, ospa, angina), częste spożywanie alkoholu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, próchnica zębów.

Łuszczyca odwrócona: gdzie zlokalizowane są zmiany chorobowe?

Charakterystyczne w przebiegu łuszczycy odwróconej jest umiejscowienie zmian chorobowych w fałdach skórnych okolicy zewnętrznych narządów płciowych i odbytu, przez co nazywana bywa łuszczycą odbytu. Rzadziej zmiany lokalizują się w fałdach pod piersiami, brzuchem, pachami, w pachwinach, dołach podkolanowych, pępku, na środkowej części ud. Niekiedy pojawiają się na powierzchni zgięciowych w łokciach, w wyniku czego określa się wówczas łuszczycą łokci.

Łuszczyca odwrócona: objawy

Łuszczyca odwrócona objawia się zmianami rumieniowymi, które są nieznacznie nacieczone, gładkie, mocno błyszczące, wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej i przybierają jasnoczerwony kolor. Obserwuje się przyspieszony proces złuszczania naskórka. W obrębie zmian dochodzi nierzadko do silnego podrażnienia skóry, powstawania bolesnych pęknięć i wysięku. W przeciwieństwie do innych odmian łuszczycy nie występują w tym przypadku charakterystyczne łuski. Za to dość często chorzy narzekają na uporczywe uczucie swędzenia. Ze względu na położenie zmian skórnych stanowią one często źródło dolegliwości bólowych, które odczuwane są zwłaszcza podczas ruchu. Łuszczyca odwrócona współistnieje często z łuszczycą stawową.

Z kolnego wpisu na blogu dowiecie się, jak leczyć łuszczycę odwróconą.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.