Przed Państwem kolejny z serii wpisów o ŁZS, tym razem poświęcony tematyce leczenia Łuszczycy Stawowej. We wpisie wyjaśnimy także, w jakich okolicznościach można pozyskać rentę na ŁZS. Zapraszamy do czytania oraz komentowania.
Jak leczyć łuszczycę stawową?
W leczeniu ŁZS stosowane są leki modyfikujące przebieg choroby (DMARD), leki niesterydowe przeciwzapalne oraz (przy braku skuteczności) biologiczna terapia antycytokinową. Ta ostatnia z racji na bardzo wysokie koszty jest ograniczona do przypadków niepoddających się leczeniu lekami DMARD.
Leczenie ŁZS powinno się odbywać pod nadzorem specjalisty reumatologa i wymaga ścisłej współpracy i wzajemnego zaufania pomiędzy lekarzem a pacjentem z uwagi na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zastosowanego leczenia lub powzięcia przez pacjenta próby zmiany leczenia na terapię alternatywną (zioła, biorezonans itp.).
Czy na łuszczycę stawową można otrzymać rentę?
Obecnie dostępne metody leczenia w znakomitej większości przypadków pozwalają na zadowalającą, a niekiedy pełną kontrolę aktywności choroby, umożliwiając normalne funkcjonowanie zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Jednak w niewielkim odsetku przypadków rozwój choroby może doprowadzić do znacznego i trwałego upośledzenia sprawności układu ruchu uprawniającego do uzyskania świadczenia rentowego.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.