Łuszczyca stawowa: wszystko co powinieneś wiedzieć

Przed Państwem pierwszy z serii wpisów poświęconych Łuszczycowemu Zapaleniu Stawów. Choroba znana także jako Łuszczyca stawowa, wciąż budzi wiele wątpliwości, o czym świadczą liczne pytania na ten temat, jakie otrzymujemy od naszych czytelników. Postanowiliśmy więc rozwiać jej raz na zawsze.

Łuszczyca stawowa to przewlekła choroba zapalna stawów. Szacuje się, że pojawia się u 5 do 30% osób cierpiących na łuszczycę. Jej najbardziej charakterystyczne objawy to przede wszystkim:

  • zmiany łuszczycowe na skórze (u większości chorych),
  • ból, obrzęk, poranna sztywność, ucieplenie stawu lub stawów.

Czym jest łuszczyca stawowa i u kogo może się pojawić?

Jest to choroba należąca do szerszej grupy zapaleń stawów nazywanych spondyloartropatiami seronegatywnymi. Należą do nich: ZZSK, ŁZS, reaktywne zapalenia stawów, zapalenia stawów w chorobach zapalnych jelit, zespół SAPHO.

Jest to schorzenie silnie powiązane z predyspozycjami genetycznymi, jednak zróżnicowanymi w zależności od postaci choroby, np. obecność genu HLA B27 jest powiązana z postacią osiową, a genu HLA DR 4 z postacią nadżerkową podobną do reumatoidalnego zapalenia stawów – RZS.

ŁZS występuje u osób z łuszczycą skóry lub które mają krewnych chorujących na łuszczycę. U około 20-25% osób z łuszczycą skóry rozwinie się zapalenie stawów, jednak u 30% z tych osób zmiany stawowe poprzedzają pojawienie się zmian skórnych.

W przeciwieństwie do RZS, na które chorują przede wszystkim kobiety (9:1), ŁZS występuje w równym stopniu u obu płci. Początek choroby ma miejsce najczęściej między 20. a 50. rokiem życia.

Istnieje 5 podtypów ŁZS różniących się znacznie obrazem klinicznym. Najczęstsze to:

  • postać nielicznostawowa,
  • postać osiowa z zajęciem stawów krzyżowo-biodrowych
  • postać wielostawowa, przypominająca reumatoidalne zapalenie stawów – RZS.

Spotykane są także postacie mieszane. Mogą występować objawy pozastawowe jak: zapalenie entez (np. zapalenie przyczepów ścięgna Achillesa), zapalenie tęczówki, wady zastawki aortalnej, objawy depresyjne.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *