Mity na temat łuszczycy

Stosunkowo często zdarz się, iż pacjenci z łuszczycą, padają ofiarą mitów na temat ich choroby. Niektóre z często powtarzanych mitów o łuszczycy, mogą poważnie pogorszyć funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Dlatego warto edukować na ten temat, i ponad wszelką wątpliwość rozwiewać mity na temat łuszczycy.

Poniżej zebraliśmy mity o łuszczycy, które najczęściej powtarzane są wśród osób nie mających bezpośredniego kontaktu z chorobą. Warto tu dodać, iż wskazane przez nas mity, często powielane są także przez niedoedukowane osoby potencjalnie zainteresowane (rodzinę, przyjaciół, etc), a także, co dziwi najbardziej – przez samych Łuszczyków.

Mit 1: „Łuszczyca jest zaraźliwa”

Najczęściej powtarzany, i zarazem najbardziej szkodliwy dla pacjenta mit o łuszczycy. Warto zapamiętać to raz na zawsze, i podać dalej: – niezależnie od formy, Łuszczyca nigdy nie jest zaraźliwa!

Mit 2: „Łuszczyca to tylko choroba skóry. Problem kosmetyczny”

Łuszczyca jest ogólnoustrojową, przewlekłą chorobą zapalną układu odpornościowego, która powoduje nieprawidłowy wzrost komórek skóry. Na łuszczycę choruje nie tylko skóra, ale cały organizm. U zdrowego człowieka skóra dojrzewa i złuszcza się w ciągu 28 do 30 dni, a proces ten jest dla niego niezauważalny. U osoby z łuszczycą trwa on od 3 do 4 dni. Zmiany łuszczycowe mogą być bolesne i swędzące, mogą pękać i krwawić. Około 30-50% wszystkich osób z łuszczycą rozwija również łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), powodując wokół nich ból, sztywność i obrzęk. Zapalenie skóry w łuszczycy jest jednak tylko wierzchołkiem góry lodowej – coraz więcej dowodów sugeruje powiązania z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby wątroby, depresja czy otyłość.

Mit 3: „Łuszczyca dotyka pacjentów tylko w wymiarze fizycznym”

Poza fizycznym obciążeniem chorobą istnieje również znaczący wpływ psychologiczno-emocjonalny, którego doświadczają cierpiący na łuszczycę. Osoby z łuszczycą często zgłaszają uczucie bezradności, beznadziejności, złości, frustracji, a nawet depresji związanej ze sposobem reagowania otoczenia na ich wygląd. Niektórzy pacjenci z ciężką łuszczycą, doświadczyli nawet myśli o samobójstwie. Wielu chorych z łuszczycą, ogranicza codzienne czynności, m. in. pływanie czy pójście na siłownię, jeśli ma to oznaczać dla nich narażenie się na negatywne komentarze. Pacjenci z łuszczycą często porównują dysfunkcje związane ze swoim stanem chorobowym, do problemów osób z innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy choroby serca.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.