Mity o łuszczycy wciąż popularne

Pomimo zakrojonych na szeroką skalę akcji informacyjnych, prowadzonych przez lekarzy dermatologów, pacjentów, oraz różnego rodzaju fundacje, wiedza „przeciętnego Kowalskiego” na temat łuszczycy, wciąż jest niewystarczająca. Na problem ten zwraca uwagę portal Onet.pl, który publikuje listę popularnych mitów na temat łuszczycy. 

Mit: Łuszczycą można się zarazić

Nie. Łuszczyca jest chorobą genetyczną. Nie da się nią zarazić, można ją natomiast odziedziczyć. Bezpośredni kontakt z osobami chorymi nie stanowi żadnego zagrożenia.

Mit: Łuszczyca jest tylko problemem estetycznym

Niestety nie. Łuszczyca należy prawdopodobnie do chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować i niszczyć własne tkanki. Osoby chore na łuszczycę są również bardziej narażone na problemy z układem krążenia, zawał i udar. Zmiany skórne często powodują swędzenie i ból.

Mit: Łuszczyca jest spowodowana brakiem higieny

To bardzo krzywdzący mit, z powodu którego chorzy często się izolują od społeczeństwa. Łuszcząca się skóra wygląda nieestetycznie, ale nie ma nic wspólnego z brakiem higieny czy niedostatecznym dbaniem o siebie.

Mit: Łuszczycę można wyleczyć

Niestety jak na razie choroba jest nieuleczalna. Na szczęście można skutecznie łagodzić jej objawy. Właściwa pielęgnacja i leczenie mogą znacznie poprawić stan skóry i sprawić, że choroba w ogóle nie będzie widoczna.

Mit: Łuszczycy nie da się nie zauważyć

Niekiedy choroba nie daje objawów. Może je wywołać natomiast długotrwały stres, niedobór snu, zmiany hormonalne, słońce, niektóre leki czy pokarmy. Łuszczyca może się ujawnić w dowolnym czasie. Zdarza się, że chorzy przez długi czas nie odczuwają żadnych objawów i nawet nie wiedzą, że mają łuszczycę.

Mit: Łuszcząca się skóra to jedyny objaw tej choroby

To najczęstszy i najbardziej widoczny, ale nie jedyny objaw łuszczycy. Oprócz tego u chorych pojawiają się zmiany na paznokciach rąk i nóg. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do deformacji palców. U 30 proc. chorych na łuszczycę rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.