Testy Kliniczne Preparatów Dr Michaels: wyniki i omówienie

Witam Serdecznie. W poprzednim wpisie, pisałem o założeniach i metodologi polskich niezależnych badań nad skutecznością preparatów dr Michaels. W dzisiejszym wpisie przedstawię wyniki oraz omówienie badania, przygotowane przez jego autorów, tj. pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z profesorem Andrzejem Kaszubą na czele.

Badania nad skutecznością preparatów dr Michaels przeprowadzono na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Wyniki

Badaniem objęto 30 pacjentów z łagodną i średnio ciężką łuszczycą pospolitą.
26 pacjentów stosowało żel myjący, maść i tonik pielęgnacyjny na zmiany chorobowe na skórze gładkiej, 4 chorych stosowało tonik pielęgnacyjny i żel myjący na ogniska łuszczycowe w obrębie owłosionej skóry głowy.

U 3 osób w 2-3 tygodniu stosowania preparatów „Dr Michaels” w obrębie wykwitów łuszczycowych na skórze gładkiej i wokół nich wystąpiło zaczerwienienie oraz miernie nasilony obrzęk skóry z obecnością zmian o charakterze ostrego zapalenia mieszków włosowych. Zmianom
tym towarzyszył świąd i pieczenie skóry. W związku z tym przerwano u tych chorych stosowanie badanych preparatów i zastosowano miejscowe leczenie przeciwzapalne, po którym objawy niepożądane ustąpiły po 4-8 dniach.

W grupie osób stosujących preparaty „Dr Michaels” na skórę gładką u 3 pacjentów nie zaobserwowano poprawy klinicznej, u 6 chorych stwierdzono niewielką poprawę, u 9 – efekt leczenia był dobry, a u 5 chorych – bardzo dobry. W grupie tej 7 pacjentów skarżyło sięna niewielki i przemijający samoistnie świąd bez towarzyszącego zaczerwienienia skóry, a stan ten nie był wskazaniem do przerwania leczenia.

W grupie chorych stosujących tonik pielęgnacyjny i żel myjący „Dr Michaels” na owłosioną skórę głowy u jednego z nich wystąpił dość intensywny świąd i zaczerwienienie skóry. Objawy te spowodowały odstawienie preparatu i ustąpiły po około 4 dniach.
U pozostałych 3 osób stosowanie badanych preparatów doprowadziło po 3-4 tygodniach do mniej nasilonego złuszczania naskórka i zblednięcia skóry w obrębie wykwitów.

Omówienie

Leczenie łuszczycy jest trudnym procesem, w którym uwzględnić należy takie czynniki jak wiek, umiejscowienie i rozległość zmian chorobowych, endogenną skłonność do wysiewu wykwitów oraz osobniczą wrażliwość skóry.

Wyniki powyższych badań wskazują, że preparaty „Dr Michaels” – żel myjący, maść i tonik pielęgnacyjny – zawierające liczne naturalne surowce roślinne i mineralne wpływają na normalizację procesów rogowacenia naskórka i ograniczają stan zapalny skóry.
Okazały się skuteczne w leczeniu łagodnej i średnio ciężkiej łuszczycy pospolitej.

W badanej grupie brak poprawy stwierdzono u 10% chorych, niewielką poprawę u 20%. Efekt oceniany jako dobry obserwowano u 40%, a bardzo dobry u 16,6% chorych. U 13,3% badanych stwierdzono pogorszenie zmian chorobowych.

Korzystna jest także ocena pacjentów co do skuteczności tych środków, jak również dobrej ich tolerancji. Chorzy zwracali uwagę na odpowiednią ich konsystencję i zapach, łatwość stosowania oraz poprawiający się stan nawilżenia i natłuszczenia skóry, szczególnie po stosowaniu toniku
pielęgnacyjnego.

Preparaty te nie pozostawiały trwałych plam na bieliźnie i pościeli chorych.
Występujący w niektórych przypadkach miernie nasilony świąd skóry nie był powodem do odstawienia preparatu.

Obserwowane w pojedynczych przypadkach objawy niepożądane wskazują na konieczność ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących stosowania badanych preparatów, które należąc do produktów kosmetycznych mogą być zalecone w leczeniu łuszczycy, szczególnie łagodnej i średnio ciężkiej postaci dotyczącej skóry gładkiej i owłosionej skóry głowy.

Preparaty te ze względu na jednoczesne działanie natłuszczające i nawilżające, przy braku, w większości przypadków, występowania objawów ubocznych, mogą być stosowane przez długi czas i zalecane w długotrwałej pielęgnacji skóry u chorych z łuszczycą.

Oryginalny plik z badaniami możesz pobrać tutaj

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *