Testy Kliniczne Preparatów Dr Michaels

W związku z akcją „Wielki Ogólnopolski Test Skuteczności. Testuj Preparaty Dr Michaels!”, w ostatnim czasie kilka razy na łamach bloga, poruszałem temat zorganizowanej przez dystrybutora preparatów testów. Jako chyba pierwszy serwis w Polsce podałem informację o rozpoczęciu akcji testów, oraz o wyłonieniu uczestników do dalszego etapu akcji.

Akcja trwa, od dystrybutora wiem o tym, że już wkrótce zostaną opublikowane, przesłane przez uczestników filmy. Zanim jednak to się stanie, postanowiłem poszukać informacji o badaniach klinicznych nt. ww. preparatów. Dotarłem, do chyba nigdzie wcześniej nie publikowanej pracy, opisującej polskie badania kliniczne w tym zakresie.

Dosyć interesująca praca, opublikowana pod tytułem „Kliniczna ocena skuteczności preparatów „Dr Michaels” w leczeniu miejscowym chorych z łuszczycą plackowatą”, powstała na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Sygnowana jest przez prof. Andrzeja Kaszubę – krajowego konsultanta w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Poniżej pierwsza część pracy, w której przedstawię materiały i metody użyte w pracy, w kolejnym wpisie przedstawię wyniki badania.

Materiały i metody
Preparaty o nazwie „Dr Michaels” – żel myjący, maść i tonik pielęgnacyjny oceniano w Klinice Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w okresie od sierpnia 2003 do kwietnia 2004 roku.
Do badania zakwalifikowano 30 pacjentów obu płci, w wieku od 24 do 70 roku życia z łagodną i średnio ciężką łuszczycą pospolitą, którzy nie stosowali jednocześnie innych leków przeciw łuszczycowych i którzy wyrazili świadomą i dobrowolną zgodę na udział w badaniu.

Kryteria wyłączające były następujące:
1. Ciąża i okres karmienia
2. Stosowanie ogólnego leczenia przeciw łuszczycowego w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie
3. Nadwrażliwośćna składniki preparatu (wynikające z wywiadu lekarskiego)
4. Łuszczyca krostkowa i erytrodermia łuszczycowa
Stopień nasilenia i rozległości zmian chorobowych oceniano wartościami wskaźnika PASI (Psoriasis Area and Severity Index).

Na dwa tygodnie przed zastosowaniem badanego preparatu chorzy stosowali tylko emolienty. Następnie przez sześć kolejnych tygodni aplikowano preparaty Dr Michaels w ustalonej kolejności: żel myjący, po 3-4 minutach maść i tonik pielęgnacyjny (na ogniska posmarowane maścią) 2 razy dziennie lub tonik pielęgnacyjny i żel myjący na zmiany łuszczycowe w obrębie owłosionej skóry głowy 3 razy w tygodniu. Preparatów nie stosowano na twarz, fałdy skórne i okolice narządów płciowych. Badanie kontrolne przeprowadzono po 1, 2, 3, 4, 5 i 6 tygodniu leczenia, a ogólny czas obserwacji – od wizyty kwalifikującej do zakończenia leczenia wynosił 8 tygodni. Ocena skuteczności dokonywana była przez lekarza podczas kolejnych wizyt oraz po zakończeniu leczenia i oparta była na ocenie wskaźnika PASI.

Przyjęto następujące kryteria skuteczności:
– nieskuteczność – spadek wartości PASI o 0-25%
– niewielka poprawa – spadek wartości PASI o 26-50%
– dobry efekt terapeutyczny – spadek wartości PASI o 51-75%
– bardzo dobry efekt – spadek wartości PASI o 76-100%
– pogorszenie – wartości wskaźnika PASI powyżej stanu wyjściowego.

Tolerancja preparatów oceniana była na podstawie spostrzeżeń pacjentów i badania lekarskiego, podczas którego zwracano uwagę na możliwość wystąpienia objawów niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatów Dr Michaels.

Ciąg dalszy opisujący wyniki badania w następnym wpisie.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.