Choroby jamy ustnej współwystępują z łuszczycą

Do długiej listy chorób współwystępujących z łuszczycą, należy doliczyć również choroby jamy ustnej. Do takich wniosków doszli badacze z zespołu Woeste et al., którzy porównali grupę 100 chorych z łuszczycą z kontrolną populacją 101 zdrowych osób.

Od dawna wiadomo, że łuszczyca wiąże się z obecnością ognisk zapalnych, tlących się w różnych miejscach ludzkiego organizmu, w tym także w jamie ustnej. Do współistniejących z łuszczycą należą przede wszystkim różne postaci chorób przyzębia.

Badacze sugerują zasadność częstego i regularnego odwiedzania stomatologa jako niezbędnego warunku w prawidłowym i skutecznym leczeniu przewlekłych chorób skóry.

Badacze z zespołu Woeste et al. porównali grupę 100 chorych z łuszczycą z kontrolną populacją 101 zdrowych osób. W ocenie obecności chorób przyzębia wykorzystano test Bleeding on probing, wskaźnik COI oraz parametry zębowe takie, jak DMFT.

Wyniki badania dostarczyły dowodów na znacznie wyższą częstość chorób przyzębia u pacjentów łuszczycowych, co znalazło odzwierciedlenie w wyżej wymienionych testach. Badacze sugerują zasadność częstego i regularnego odwiedzania stomatologa jako niezbędnego warunku w prawidłowym i skutecznym leczeniu przewlekłych chorób skóry.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.