W ostatnim wpisie poruszaliśmy temat najnowszych badań nad chorobami współwystępującymi z łuszczycą. Jak się okazuje do tej grupy naukowcy zaliczają nie tylko choroby jamy ustnej, ale także znacznie poważniejsze choroby – w tym raka.
Na potrzeby raportu naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze przeanalizowali dane z 58 badań i stwierdzili, że u osób z łuszczycą ryzyko zachorowania na raka jest o 18 procent wyższe niż u osób bez choroby autoimmunologicznej. Ludzie z ciężkimi postaciami łuszczycy mieli o 22 procent większe ryzyko zachorowania na raka.
Przegląd wykazał również ryzyko związane z różnymi postaciami raka i autorzy stwierdzili, że ciężka łuszczyca była związana z ponad 11-krotnie większym ryzykiem raka płaskonabłonkowego (popularnej postaci raka skóry), podwójnego ryzyka raka przełyku i wątroby oraz 45 procent podwyższonego ryzyka raka trzustki. Osoby z dowolnym stopniem łuszczycy były również narażone na zwiększone ryzyko raka jelita grubego, chłoniaka nieziarniczego oraz raka nerki i trzustki.
Chociaż nie jest całkowicie jasne, dlaczego istnieje związek między łuszczycą a tymi nowotworami, badacze mają kilka teorii, jak informuje główny autor badania, Alex M. Trafford z University of Manchester. Przede wszystkim podkreśla, że łuszczyca powoduje przewlekłe stany zapalne w organizmie związane z rakiem.
Według Trafforda niektóre metody leczenia łuszczycy mogą również zwiększać ryzyko. „Oprócz przewlekłego stanu zapalnego sugerowano również, że terapie stosowane w leczeniu łuszczycy, takie jak fototerapia i leki immunosupresyjne, mogą odgrywać rolę w zwiększonym ryzyku raka”. Inne badania wykazały również, że osoby z łuszczycą częściej palą, piją alkohol i są otyłe, a to może również zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.