Koszty Leczenia Łuszczycy w Polsce

W raporcie opracowanym przez Instytut Innowo, pod redakcją prof. Eweliny Nojszewskiej z Katedry Ekonomii Stosowanej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, znajdziemy analizę wydatków publicznych poniesionych na leczenie łuszczycy oraz ŁZS w Polce w latach 2015 – 2017.

W raporcie „Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa”, znajdziemy konkretne kwoty, jakie Polski podatnik przeznaczył na leczenie łuszczycy i ŁZS. Wedle autorów NFZ na leczenie łuszczycy wydaje ok. 113 mln złotych, oraz ok. 16 mln na leczenie łuszczycowego zapalenia stawów.

Nakłady ponoszone przez NFZ, nie są jedynymi kosztami związanymi z leczeniem łuszczycy w Polsce.

Autorzy wyliczają także straty, jakie łuszczyca generuje dla Polskiej gospodarki. ZUS przeznacza ponad 105 mln zł na zasiłki dla chorych na łuszczycę (łuszczyca ok 50 mln; ponad 55mln ŁZS). Z tytułu nieobecności w pracy chorych na łuszczycę, wynikają także tzw. koszty pośrednie, w kwocie 120 mln zł (łuszczyca 80 mln; 40 mln ŁZS).

Łączne koszty związane z leczeniem łuszczycy i ŁZS ponoszone przez NFZ oraz wydatki ZUS na zasiłki dla pacjentów z tytułu nieefektywnie leczonych chorób, a także koszty pośrednie z tytułu nieobecności w pracy pacjentów z łuszczycą i ŁZS leczonych w nieefektywny sposób, wyniosły w 2017 roku aż 354 mln zł.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.