Pytanie o czynniki wyzwalające łuszczycę pojawiły się w komentarzach do wpisów na naszym blogu regularnie. Podobnie często miewają tego typu wątpliwości czytelnicy strony na Facebook @luszczyca. Poniżej prezentujemy wpis autorki wspomnianej strony, która postanowiła zebrać informacje i odpowiedzieć na pytanie „jakie czynniki wyzwalają łuszczycę?”.
„Jakie czynniki wyzwalają łuszczycę?” to jedno z najczęstszych pytań, które mi zadajecie. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna! Postanowiłam zagłębić się trochę w medyczną literaturę, zebrać doświadczenie najbliższych i porównać je ze swoim. Wyszła mi całkiem spora lista. Zapraszam do lektury!
Poznaj czynniki wyzwalające łuszczycę:
Stres – łuszczyca to choroba zapalna, stety-niestety. Stres podnosi poziom kortyzolu, który prowadzi do powstawania stanów zapalnych, a w efekcie do zaostrzania zmian łuszczycowych.
Choroby i infekcje – łuszczyca jest chorobą o podłożu immunologicznym. Kiedy w kość dostaje układ odpornościowy, nasza przyjaciółka może dać o sobie znać. Przykładem jest łuszczyca kropelkowa, której nawroty często spowodowane są zakażeniami paciorkowcami (np. zapalenie gardła).
Niektóre leki – szczególnie lit, beta-blokery i leki przeciwmalaryczne wyzwalają nowe wykwity. Informacje o tym znajdziecie zawsze w ulotce dołączonej do leków. Obowiązkowa lektura!
Urazy skóry – ukąszenia, skaleczenia, siniaki, oparzenia czy kontrolowane uszkodzenia naskórka (tatuaże, kolczyki, zabiegi chirurgiczne) często prowadzą do uaktywnienia się stanu zapalnego. Słynny objaw Koebnera, chlip-chlip.
Pogoda – tak, dobrze czytacie! Zimne, suche powietrze może zaostrzać łuszczycę. Nie oznacza to, że zbawieniem jest lato – u części osób zmagających się z fotouczuleniem to najgorszy czas w roku.
Zaburzenia hormonalne – wahnięcia hormonalne często odpowiadają za pojawienie się nowych wysypów, a także za uaktywnienie się łuszczycy!
A jak to jest u was? Co w Waszym przypadku wpływa na zaostrzenie się zmian skórnych?”
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.