Jakie czynniki wyzwalają łuszczycę?

Pytanie o czynniki wyzwalające łuszczycę pojawiły się w komentarzach do wpisów na naszym blogu regularnie. Podobnie często miewają tego typu wątpliwości czytelnicy strony na Facebook @luszczyca. Poniżej prezentujemy wpis autorki wspomnianej strony, która postanowiła zebrać informacje i odpowiedzieć na pytanie „jakie czynniki wyzwalają łuszczycę?”.

„Jakie czynniki wyzwalają łuszczycę?” to jedno z najczęstszych pytań, które mi zadajecie. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna! Postanowiłam zagłębić się trochę w medyczną literaturę, zebrać doświadczenie najbliższych i porównać je ze swoim. Wyszła mi całkiem spora lista. Zapraszam do lektury!

Poznaj czynniki wyzwalające łuszczycę:

Stres – łuszczyca to choroba zapalna, stety-niestety. Stres podnosi poziom kortyzolu, który prowadzi do powstawania stanów zapalnych, a w efekcie do zaostrzania zmian łuszczycowych.

Choroby i infekcje – łuszczyca jest chorobą o podłożu immunologicznym. Kiedy w kość dostaje układ odpornościowy, nasza przyjaciółka może dać o sobie znać. Przykładem jest łuszczyca kropelkowa, której nawroty często spowodowane są zakażeniami paciorkowcami (np. zapalenie gardła).

Niektóre leki – szczególnie lit, beta-blokery i leki przeciwmalaryczne wyzwalają nowe wykwity. Informacje o tym znajdziecie zawsze w ulotce dołączonej do leków. Obowiązkowa lektura!

Urazy skóry – ukąszenia, skaleczenia, siniaki, oparzenia czy kontrolowane uszkodzenia naskórka (tatuaże, kolczyki, zabiegi chirurgiczne) często prowadzą do uaktywnienia się stanu zapalnego. Słynny objaw Koebnera, chlip-chlip.

Pogoda – tak, dobrze czytacie! Zimne, suche powietrze może zaostrzać łuszczycę. Nie oznacza to, że zbawieniem jest lato – u części osób zmagających się z fotouczuleniem to najgorszy czas w roku.

Zaburzenia hormonalne – wahnięcia hormonalne często odpowiadają za pojawienie się nowych wysypów, a także za uaktywnienie się łuszczycy!

A jak to jest u was? Co w Waszym przypadku wpływa na zaostrzenie się zmian skórnych?”

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.