Łuszczyca okolicy genitalnej – charakterystyka

Łuszczyca okolicy genitalnej jest stosunkowo częsta wśród pacjentów z tzw. łuszczycą skóry gładkiej ciała. Dane literaturowe wskazują, że aż 63 proc. pacjentów z łuszczycą może mieć zmiany w okolicy genitalnej, natomiast szczególnie ważny z punktu widzenia dermatologów praktyków jest fakt, że niezapytani o to pacjenci, sami nie wspominają o zmianach w tej lokalizacji – mówi dr n. med. Maciej Pastuszczak.

– Chorzy z łuszczycą okolicy genitalnej mają niższą jakość życia, skłonność do stanów obniżonego nastroju, rozwoju klinicznie jawnej depresji oraz zdecydowanie zmniejszoną chęć do podejmowania kontaktów seksualnych. Odczuwają strach przed nawiązywaniem relacji, a mężczyźni częściej zgłaszają zaburzenia erekcji – opisuje dr hab. n. med. Maciej Pastuszczak.

Co wpływa na wystąpienie łuszczycy w okolicy genitalnej u pacjentów z już występującą łuszczycą? Ekspert, powołuje się na wyniki badań na dużej grupie osób, przeprowadzonych przez dr Larsabal: – To, co intuicyjnie by nam się wydawało – otyłość, współistnienie łuszczycowego zapalenia stawów czy brak napletka – nie ma znaczenia. Mają wpływ natomiast ciężkość łuszczycy w innych lokalizacjach oraz wcześniejsze leczenie systemowe – biologiczne lub tradycyjnymi lekami.

Zmiany mają charakter zwykle lekko rumieniowy, są pokryte łuską, bardzo często są błyszczące i w diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę łuszczycę, a także liszaj płaski, zapalenie żołędzi Zoona bądź zmiany nowotworowe. – Nierzadko, obserwując obraz kliniczny, decydujemy się na weryfikację histologiczną, by postawić właściwą diagnozę i rozpocząć optymalne leczenie – tłumaczy dermatolog.

– Jeśli chodzi o ciężkość łuszczycy i rozległość zmian, nie ma liniowej korelacji z jakością życia, co oznacza, że zdarzają się pacjenci, którzy mają niewiele zmian skórnych i jednocześnie bardzo niską jakość życia, oraz tacy, którzy mają bardzo dużo zmian skórnych, lecz w badaniach ankietowych czy rozmowie nie raportują niskiej jakości życia lub też nie zgłaszają kłopotów w postaci obniżenia nastroju – zaznacza specjalista.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *