W ostaniem wpisie przedstawiliśmy Wam charakterystykę łuszczycy okolic genitaliów. W dzisiejszym prezentujemy rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w kontekście decydowania o podejmowaniu leczenia ogólnego oraz jakość życia a łuszczyca okolicy genitalnej – to kolejne zagadnienia poruszane przez dr. Pastuszczaka w jego prelekcji.
– Wszyscy chorzy z łuszczycą okolicy genitalnej mają dużo niższą jakość życia, skłonność do stanów obniżonego nastroju, do rozwoju klinicznie jawnej depresji, a także, co jest niezwykle istotne, mają zdecydowanie zmniejszoną chęć do podejmowania kontaktów seksualnych. Odczuwają również strach przed nawiązywaniem relacji, co szczególnie literatura przedmiotu podkreśla jako bardzo ważny czynnik w okresie adolescencji. Duże badanie na mężczyznach wykazało, że tacy pacjenci częściej zgłaszają zaburzenia i problemy z erekcją – opisuje ekspert.
Dr Maciej Pastuszczak poświęca uwagę także leczeniu miejscowemu i systemowemu łuszczycy genitalnej. – Mam wrażenie, że ciągle za mało lub zbyt późno myślimy o leczeniu biologicznym czy ogólnym naszych pacjentów. Szkoda, bo jest to postępowanie skuteczne i przynoszące poprawę także w innych zakresach – zauważa.
Prezentację dr hab. n. med. Maciej Pastuszczak nt. leczenia Łuszczycy okolicy genitalnej znajdziecie na portalu Termedia, pod linkiem: https://www.termedia.pl/dermatologia/Luszczyca-okolicy-genitalnej-,46242.html
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.