ŁZS prowadzi do niepełnosprawności

Łuszczycowe Zapalenie Stawów może obejmować jeden lub kilka stawów, ma różny przebieg i różne nasilenie. U niektórych osób przebiega łagodnie, u innych postęp ŁZS powoduje unieruchomienie stawów i niesprawność.

Łuszczycowe zapalenie stawów występuje u niemal 1/3 wszystkich chorych na łuszczycę . Objawy łuszczycowego zapalenia stawów zależne są od przebiegu choroby i zajętego obszaru. ŁZS może obejmować tylko jedną lokalizację i tam się manifestować albo zajmować wiele stawów. Ciężki przebieg choroby często prowadzi do zniszczenia stawów, a w konsekwencji do niesprawności chorego.

Nieleczone ŁZS może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów

Aby uniknąć zagrożenia niepełnosprawnością, niezbędna jest szybka diagnoza, i rozpoczęcie leczenia dopasowanego do indywidualnej sytuacji chorego. Leczenie farmakologiczne ŁZS obejmuje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosteroidów, leków modyfikujących działanie układu odpornościowego, leków biologicznych.

Oprócz stosowania leków dużą skuteczność w leczeniu ŁZS mają również inne metody, takie jak nakłuwanie stawów w celu odbarczenia go z nagromadzonego płynu zapalnego i podania do wnętrza leków przeciwzapalnych, zabiegi usuwające zmienioną błonę maziową, zabiegi korekcyjno-rekonstrukcyjne, endoprotezowanie. Chorzy na łuszczycowe zapalenie stawów powinny dużo odpoczywać, unikać stresu, ale równocześnie regularnie ćwiczyć i korzystać z zajęć fizykoterapii. Więcej o leczeniu ŁZS znajdziesz na naszym blogu pod linkiem: https://www.luszczyca-blog.pl/?s=%C5%82zs

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.