„Większość osób chorujących na łuszczycę jest w wieku prokreacyjnym, i bardzo często zdarza się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni z łuszczycą rezygnują z terapii, planując powiększenie rodziny.” – powiedziała w wywiadzie dla PAP Dagmara Samselska z Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS.
Łuszczycy rezygnują z leczenia obawiając się, że stosowane leki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w okresie prenatalnym, lub że mogą mieć problemy z poczęciem. Z kolei część chorych osób z obawy, że łuszczyca podczas ciąży, lub tuż po, może się zaostrzyć, odsuwa decyzje o rodzicielstwie. W dodatku – ponieważ w rozwoju łuszczycy udział biorą czynniki genetyczne – niektórzy obawiają się, że dziecko może chorobę odziedziczyć.
W związku z różnymi postawami Łuszczyków w stosunku do macierzyństwa, postanowiono sprawdzić ww. zależności ilościowo. Wyniki badania pt. „Rodzicielstwo i prokreacja w kontekście łuszczycy” będą mogły zostać wykorzystane przy podejmowaniu decyzji dotyczących organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentami z łuszczycą, którzy chcą zostać rodzicami. Posłużą one również do przygotowania planowanej przez Fundację Amicus kampanii społecznej i zostaną opublikowane na stronie www.luszczyca.edu.pl.
Pacjenci z łuszczycą mogą wypełniać ankietę na stronie internetowej pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfWYlU-kzPxvWbGLbJUtl7QUzAjeXIXe9otEdyYS6jv-groqg/viewform – do czego gorąco zachęcamy.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.