Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pomogą dzieciom z atopowym zapaleniem skóry (AZS), którego objawy bardzo często mylone są z objawami łuszczycy. Dzięki grantowi w wysokości 16 mln uruchomione zostaną pierwsze na świecie badania kliniczne u pacjentów od 2. roku życia z umiarkowaną i ciężka postacią atopowego zapalenia skory.
Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślają, że jest to choroba charakteryzująca się zmianami zapalnymi na skórze. W najcięższych przypadkach obejmują one nawet 80-90 proc. powierzchni. podobnie jak w przypadku łuszczycy dochodzi do przesuszenia skóry i odczuwany jest silny, uporczywy świąd.
Mimo wciąż prowadzonych badań nie ma obecnie satysfakcjonujących metod terapeutycznych szczególnie dla dzieci; ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są potwierdzone badaniami klinicznymi. „Stąd też nasz projekt ma na celu przeprowadzenie pierwszego na świecie, randomizowanego, podwójnie zaślepionego i kontrolowanego placebo badania klinicznego u pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią AZS, od 2. roku życia” – podkreśla prof. Joanna Narbutt z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi koordynator projektu, cytowana w prasowym komunikacie.
Badanie dofinansowane przez Agencję Badań Medycznych ma określić skuteczność oraz bezpieczeństwo cyklosporyny i metotreksatu, które są powszechnie wykorzystywane także w leczeniu łuszczycy. W projekcie zaplanowane są liczne badania oraz konsultacje mające na celu objęcie grupy młodocianych chorych opieką holistyczną, tak aby jeszcze bardziej poznać ich problemy w zakresie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Projekt jest unikatowy i uzyskane wyniki będą miały bardzo ważne implikacje kliniczne – zapewniają specjaliści.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.