Leczenie kobiet z łuszczycą a plany macierzyńskie

Eksperci międzynarodowej kampanii „Advantage Hers” podkreślają, że planując proces terapeutyczny u kobiet cierpiących na choroby przewlekłe – w tym łuszczycę, lekarz prowadzący powinien pamiętać o tym, że pragną one również założyć rodzinę, edukować się czy też rozwijać swoją drogę zawodową. 

W opublikowanym raporcie eksperci podkreślają, że z punktu widzenia pacjenta bardzo ważne jest to, jak choroba wpłynie na jego życie. „Dla kobiety bardzo ważne jest, czy będzie mogła zaplanować macierzyństwo, czy będzie mogła być na tyle aktywna fizycznie, by opiekować się dzieckiem, a później kontynuować swoją pracę zawodową i karierę” – dlatego leczenie choroby zapalnej powinno być wspólnie zaplanowane przez lekarza i pacjentkę, ocenił dr Stajszczyk.

Opinię tę podziela Caroline Wozniacki – duńska tenisistka polskiego pochodzenia, zdobywczyni Wielkiego Szlema, która została ambasadorką kampanii. Według niej posiadanie planu leczenia jest bardzo ważne, gdyż przyczynia się do tego, by choroba była lepiej kontrolowana, by kobieta lepiej się czuła i mogła zaplanować macierzyństwo.

„Jeżeli pacjentka chciałaby zajść w ciążę w niedalekiej perspektywie, to i tak konieczne jest szybkie uzyskanie remisji choroby, ponieważ jest to najlepszy czas na zajście w ciążę. Konieczne jest wtedy zaplanowanie leczenia lekami, które są najskuteczniejsze. Później leki, które nie mogą być stosowane w okresie ciąży, powinny zostać odstawione i zastąpione lekami, przy których ryzyko dla kobiety i dla płodu jest możliwie jak najmniejsze” – tłumaczył specjalista. Dodał, że w okresie ciąży choroby autoimmunologiczne często (choć nie zawsze) ulegają same wygaszeniu.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zobacz jak działa terapia doktora Michaela Tiranta

Blog pod patronatem marki Dr Michaels

DrMichaels jest producentem preparatów stosowanych w nowatorskiej terapii leczenia łuszczycy. Więcej o produktach z serii DrMichaels znajdziecie Państwo na stronie oficjalnego dystrybutora marki DrMichaels: www.Febumed.com.pl.